fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatSzwedzcy gangsterzy więcej zarabiają na socjalu niż na handlu narkotykami

Szwedzcy gangsterzy więcej zarabiają na socjalu niż na handlu narkotykami

Setki miliony koron z budżetu szwedzkiej pomocy społecznej jest co roku sprzeniewierzanych i stanowi źródło dochodu organizacji o charakterze przestępczym.

Zjawisko defraudacji środków przeznaczanych na pomoc społeczną pogłębia się w Szwecji z roku na rok. Szwedzka policja opublikowała dane na temat nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy pomocy społecznej oparte o 377 przyjętych zgłoszeń w latach 2019-2021. Na ich podstawie oparto szacunki mówiące o tym, że aż 300 mln koron (równowartość 113 mln złotych) z tych środków trafia każdego roku w ręce przestępców. 

Według Hansa Bruna, analityka Krajowego Centrum Nadużyć Finansowych, zjawisko jest efektem dobrej woli szwedzkiej klasy politycznej. Jego zdaniem stworzono system socjalny, który jest łatwy w zrozumieniu i korzystaniu z niego przez beneficjentów oraz doskonale zorganizowany. Ale w dużej części jest oparty o wzajemne zaufanie i dlatego stosunkowo łatwo może zostać wykorzystany przez jednostki mające złe zamiary. 

Terroryzm na koszt podatników

Hans Brun uważa, że faktyczne nadużycia znacznie przekraczają wysokość oficjalnie zidentyfikowanych oszustw (300 mln koron). Jego też zdaniem ok. 10 proc. z tych zdefraudowanych środków jest kierowanych na finansowanie organizacji terrorystycznych. 

Pomoc społeczna to jednak tylko jedna z części szwedzkiego programu zasiłków socjalnych. Tamtejszy Urząd Nadzoru Finansowego stwierdził, że łącznie 14,6 mld koron (6,3 mld złotych) wyniosła wartość nieprawidłowości w wydatkach socjalnych państwa. Szacuje się, że połowa z tej kwoty trafiła do grup przestępczych. Oznacza to, że na środkach pozyskanych z państwowych programów socjalnych przestępcy mogą zarabiać więcej niż na sprzedaży narkotyków. 

svt.se, tv4.se

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA