fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSzwedzcy gangsterzy więcej zarabiają na socjalu niż na handlu narkotykami

Szwedzcy gangsterzy więcej zarabiają na socjalu niż na handlu narkotykami

Setki miliony koron z budżetu szwedzkiej pomocy społecznej jest co roku sprzeniewierzanych i stanowi źródło dochodu organizacji o charakterze przestępczym.

Zjawisko defraudacji środków przeznaczanych na pomoc społeczną pogłębia się w Szwecji z roku na rok. Szwedzka policja opublikowała dane na temat nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy pomocy społecznej oparte o 377 przyjętych zgłoszeń w latach 2019-2021. Na ich podstawie oparto szacunki mówiące o tym, że aż 300 mln koron (równowartość 113 mln złotych) z tych środków trafia każdego roku w ręce przestępców. 

Według Hansa Bruna, analityka Krajowego Centrum Nadużyć Finansowych, zjawisko jest efektem dobrej woli szwedzkiej klasy politycznej. Jego zdaniem stworzono system socjalny, który jest łatwy w zrozumieniu i korzystaniu z niego przez beneficjentów oraz doskonale zorganizowany. Ale w dużej części jest oparty o wzajemne zaufanie i dlatego stosunkowo łatwo może zostać wykorzystany przez jednostki mające złe zamiary. 

Terroryzm na koszt podatników

Hans Brun uważa, że faktyczne nadużycia znacznie przekraczają wysokość oficjalnie zidentyfikowanych oszustw (300 mln koron). Jego też zdaniem ok. 10 proc. z tych zdefraudowanych środków jest kierowanych na finansowanie organizacji terrorystycznych. 

Pomoc społeczna to jednak tylko jedna z części szwedzkiego programu zasiłków socjalnych. Tamtejszy Urząd Nadzoru Finansowego stwierdził, że łącznie 14,6 mld koron (6,3 mld złotych) wyniosła wartość nieprawidłowości w wydatkach socjalnych państwa. Szacuje się, że połowa z tej kwoty trafiła do grup przestępczych. Oznacza to, że na środkach pozyskanych z państwowych programów socjalnych przestępcy mogą zarabiać więcej niż na sprzedaży narkotyków. 

svt.se, tv4.se

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA