fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatSzwedzi myślą o swexicie

Szwedzi myślą o swexicie

Szwecja powinna rozważyć opuszczenie Unii Europejskiej, jeśli przekazanie władzy Brukseli pójdzie „za daleko” – zasugerował Charlie Weimers, eurodeputowany, członek partii Szwedzcy Demokraci, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

UE to projekt polityczny zmierzający w złym kierunku

– oświadczył Charlie Weimers na kongresie Szwedzkich Demokratów w Västerås, poświęconym kwestii członkostwa w UE.

Wezwie do swexitu

Jak informuje serwis EURACTIV.com, szwedzki eurodeputowany podkreślił, że nie jest gotowy opowiadać się za natychmiastowym wystąpieniem Szwecji z Unii, ale pozostawił otwartą możliwość wyjścia w przypadku zmiany okoliczności, takich jak zniesienie weta w Radzie Europejskiej i nadmierne przekazanie władzy Brukseli.

W takiej sytuacji wezwę do natychmiastowego swexitu

– powiedział Weimers.

Konieczne referendum

Kierownictwo Szwedzkich Demokratów nie nawoływało aktywnie do opuszczenia Unii, ale proponuje kompleksową i niezależną ocenę członkostwa Szwecji w bloku. Zdaniem Weimersa demokracja w Unii Europejskiej jest stopniowo podważana i obywatele to zauważyli. Kierownictwo partii chce tzw. blokady referendalnej, w ramach której „przyszłe decyzje parlamentu o przeniesieniu dodatkowych uprawnień ze szczebla krajowego na unijny powinny być poprzedzone referendum”.

Konserwatywni Szwedzcy Demokraci są drugą siłą w szwedzkim parlamencie i popierają aktualny centroprawicowy rząd kraju.

Rośnie sprzeciw

Również władzom Estonii nie podoba się rozszerzanie władztwa Brukseli nad krajami członkowskimi. Rząd w Tallinie sprzeciwia się proponowanym zmianom traktatów Unii Europejskiej, których celem jest jej centralizacja bloku.

Nie możemy nigdy zrezygnować z zasady jednomyślności, która zapewnia Estonii miejsce przy wspólnym stole

– stwierdził estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna, cytowany przez telewizję ERR.

Źródło: www.euractiv.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA