fbpx
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaKrajSzybki internet, ocieplenie budynków i żłobki priorytetami nowego rządu

Szybki internet, ocieplenie budynków i żłobki priorytetami nowego rządu

Nowy polski rząd wskazał, które dziedziny uzyskają priorytetowe wsparcie funduszami pochodzącymi z pierwszych dotacji Krajowego Planu Odbudowy.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało, jakie projekty mogą liczyć na zastrzyk gotówki pochodzącej z Unii Europejskiej. 

Wysłaliśmy już do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Teraz zrobimy wszystko, aby jak najszybciej z tych środków mogli skorzystać obywatele naszego kraju. To ponad 31 miliardów złotych, które będą  pracować na rozwój całej Polski

– powiedziała szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Na razie władze w Warszawie złożyły wnioski na przedsięwzięcia o łącznej wartości 6,9 miliarda euro. Pierwsze wypłaty są spodziewane w kwietniu przyszłego roku. 

Beneficjentami pierwszej transzy będą osoby mieszkające w regionach będących „białymi plamami” na mapie dostępu do szybkiego internetu. Chodzi tu nawet o milion gospodarstw domowych, które znajdują się w miejscach, gdzie komercyjnym dostawcom nie opłaca się inwestować w szerokopasmowe łącza. 

Na dodatkowe środki będą mogli też liczyć właściciele i administratorzy wielorodzinnych budynków wymagających przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Wsparcie uzyska tu 115 tysięcy lokali w całym kraju. 

Kolejną inicjatywą finansowaną z unijnych funduszy jest program Aktywny rodzic. Przewiduje on wsparcie dla rodziców chcących wrócić do pracy. W jego ramach ma powstać 50 tysięcy miejsc w żłobkach. 

gov.pl, PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA