fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajSzybki internet, ocieplenie budynków i żłobki priorytetami nowego rządu

Szybki internet, ocieplenie budynków i żłobki priorytetami nowego rządu

Nowy polski rząd wskazał, które dziedziny uzyskają priorytetowe wsparcie funduszami pochodzącymi z pierwszych dotacji Krajowego Planu Odbudowy.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało, jakie projekty mogą liczyć na zastrzyk gotówki pochodzącej z Unii Europejskiej. 

Wysłaliśmy już do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Teraz zrobimy wszystko, aby jak najszybciej z tych środków mogli skorzystać obywatele naszego kraju. To ponad 31 miliardów złotych, które będą  pracować na rozwój całej Polski

– powiedziała szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Na razie władze w Warszawie złożyły wnioski na przedsięwzięcia o łącznej wartości 6,9 miliarda euro. Pierwsze wypłaty są spodziewane w kwietniu przyszłego roku. 

Beneficjentami pierwszej transzy będą osoby mieszkające w regionach będących „białymi plamami” na mapie dostępu do szybkiego internetu. Chodzi tu nawet o milion gospodarstw domowych, które znajdują się w miejscach, gdzie komercyjnym dostawcom nie opłaca się inwestować w szerokopasmowe łącza. 

Na dodatkowe środki będą mogli też liczyć właściciele i administratorzy wielorodzinnych budynków wymagających przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Wsparcie uzyska tu 115 tysięcy lokali w całym kraju. 

Kolejną inicjatywą finansowaną z unijnych funduszy jest program Aktywny rodzic. Przewiduje on wsparcie dla rodziców chcących wrócić do pracy. W jego ramach ma powstać 50 tysięcy miejsc w żłobkach. 

gov.pl, PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA