fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumSzybsze zwroty VAT są nie tylko możliwe, ale konieczne!

Szybsze zwroty VAT są nie tylko możliwe, ale konieczne!

Dlaczego to takie ważne? Co do tego, że priorytetem dla firm w warunkach kryzysu jest zachowanie płynności finansowej, panuje konsensus. Przedsiębiorstwa bez dostępu do kapitału tracą zdolność funkcjonowania, zaczynają podejmować desperackie ruchy ratunkowe, takie jak redukcja zatrudnienia. Pojawia się też efekt domina, jeden niewypłacalny podmiot infekuje tym problemem swoich partnerów biznesowych. Stąd tak ważne, aby w miarę możliwość zapewnić przedsiębiorstwom dostęp do kapitału. I o to właśnie chodzi z przyspieszonymi zwrotami VAT. Na pytanie o to, czy jest szansa, że zwrot nadpłaconego podatku będzie natychmiastowy, minister Kościński odpowiada:

Zwrot podatku VAT, a także uwalnianie kwot z rachunku VAT muszą odbywać się w sposób bezpieczny i kontrolowany. Terminy służą właśnie kontroli zasadności zwrotu. Natychmiastowy zwrot VAT skutkowałby dużym ryzkiem przekazania pieniędzy oszustom podatkowym, ponieważ nie mielibyśmy możliwości zbadania zasadności zwrotu. To doprowadziłoby do rozszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie urzędy skarbowe dokładają wszelkich starań, aby zwracać VAT w możliwie jak najszybszym terminie, dbając zarazem o bezpieczeństwo finansów publicznych”.

CAŁY WYWIAD Z MINISTREM FINANSÓW O TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ TUTAJ

W liście otwartym skierowanym do Tadeusza Kościńskiego przez prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana przedstawiona została propozycja, aby organy skarbowe miały na zwrot VAT nie 60 a 14 dni. Dwutygodniowy termin oznaczałby oczywiście konieczność większej mobilizacji ze strony urzędników, jeśli chodzi o sprawdzanie zasadności zwrotów. Przedsiębiorcy mają jednak prawo takiej mobilizacji oczekiwać. Poświęcenia państwo nie może wymagać tylko od nich. Samo także musi być gotowe na podjęcie działań trudnych i kosztownych. Warto zwrócić uwagę, że firmy mają obowiązek składania ewidencji dotyczące podatku od towarów i usług w formie JPK_VAT. Zapowiadano, że jego wprowadzenie znacząco przyspieszy terminy zwrotów. Praktyka pokazuje jednak, że następują one najczęściej tuż przed upływem ustawowego terminu 60 dni. Dotąd brak sygnałów, że ta sytuacja diametralnie się zmieniła.

Same zapowiedzi, że organy skarbowe będą się starać zwracać VAT szybciej, to za mało. Minister Kościński poinformował niedawno, ze trwają prace nad uzupełnieniem obecnych rozwiązań tarczy antykryzysowej. Szybsze zwroty VAT w czasie trwania pandemii i jakiś czas po niej powinny się znaleźć na czele listy rozwiązań do wprowadzenia. To możliwe i konieczne.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA