fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiSzykują się kolejne uproszczenia w VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Szykują się kolejne uproszczenia w VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów zbiera właśnie opinie do pakietu ponad 20 zmian w rozliczeniach VAT. Po ich wejściu w życie ma być szybciej, sprawniej i z korzyścią dla przedsiębiorców.

O korzyściach mających wynikać z kolejnych zmian zapewnia Ministerstwo Finansów prezentując założenia do trzeciego pakietu SLIM VAT. Tym razem resort skupiła się na dalszych uproszczeniach w fakturowaniu i zmniejszeniu formalności, aby dostosować regulacje prawne do obecnej rzeczywistości gospodarczej, a także na poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw.

Zmiany w ramach kolejnego pakietu SLIM zostały podzielone na siedem obszarów. Są to:
poprawa płynności finansowej firm,
VAT w obrocie międzynarodowym – mniej formalności,
szerszy zakres zwolnień z VAT,
mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT,
prostsze fakturowanie i mniej obowiązków,
obniżanie sankcji VAT,
konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji – prostszy i przejrzysty dostęp do wiedzy podatkowej.

Ważna zmiana, na którą warto zwrócić uwagę w ramach SLIM VAT 3 to ta w proporcji VAT i jej korygowaniu. Zmiana ma polegać na zwiększeniu kwoty pozwalającej na uznanie, że proporcja określona przez podatnika wynosi 100 proc. w sytuacji, gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98 proc. – z obecnych 500 zł do 10 000 zł.

Dzisiejsze regulacje pozwalają uznać, że proporcja określona przez podatnika wynosi 100 proc. pod warunkiem że proporcja przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu (a wynikająca z zastosowania tej proporcji) w skali roku była mniejsza niż 500 zł. W konsekwencji obecnie jeśli np. podatnik, który ustalił, że wskaźnik proporcji wynosi u niego 98,5 proc. a kwota VAT z tytułu dokonanych zakupów, która nie może zostać odliczona w skali roku, wyniosła 500 zł ma obowiązek stosowania odliczenia proporcjonalnego do zakupów związanych z jego działalnością opodatkowaną i zwolnioną – nie może skorzystać z prawa do odliczenia 100 proc. VAT. Gdy kwota limitu wzrośnie do 10 000 zł podatnik będzie mógł uznać, że jego proporcja w tym przypadku wynosi 100 proc. i odliczyć zatem całość VAT.

Interesujące zmiany szykują się także w zakresie fakturowania, a dokładnie dokumentowania zaliczek. Ma bowiem zniknąć obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym okresie rozliczeniowym (w tym samym miesiącu), w którym powstał obowiązek podatkowy (np. sprzedał towar), w odniesieniu do czynności na poczet których tę zapłatę otrzymał. Przedsiębiorcy będą mogli wybrać, czy dokumentować otrzymane zaliczki fakturami, czy ograniczyć się do wystawienia jednej faktury rozliczeniowej obejmującej – oprócz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) – również datę otrzymania zapłaty zaliczki (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury).

Jeśli chodzi o zmiany, które mają wpłynąć na poprawę płynności finansowej firm, to chodzi tu o zmiany dla podatników, którzy korzystają z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Będą oni mogli środki z rachunku VAT wykorzystać na zapłatę m.in. podatku od sprzedaży detalicznej czy też podatku tonażowego.

Dodatkowo w ramach SLIM VAT 3 ma zostać poszerzony zakres niektórych zwolnień z VAT. Skonsolidowane i ujednolicone mają być wiążące informacje (stawkowa, taryfowa, akcyzowa) – ich wydawaniem zajmie się jeden wyznaczony dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. MF planuje także wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących; rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne oraz ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce.

Prekonsultacje nad propozycjami MF potrwają do 14 lutego. Są one otwarte dla wszystkich. Ministerstwo planuje, aby dyskutowane zmiany weszły w życie jeszcze w ostatnim kwartale tego roku.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Ostatni miesiąc na obniżenie podatku za 2023 rok dzięki IKZE

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mogą odliczyć od dochodu dokonane w tym roku wpłaty na IKZE. Podatkowy zysk z takiej inwestycji zależy od tego, w jakiej formie płacony jest podatek.
4 MIN CZYTANIA

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA