Polscy producenci zabawek klasycznych rosną w siłę, a eksport ich produktów bije rekordy – dowiadujemy się z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zabawki
Fot. Pexels

W 2020 r. polski eksport zabawek tradycyjnych był rekordowo wysoki, bo w sumie sprzedaliśmy za granicę zabawki o wartości 807,8 mln euro, czyli o 17,2 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż w 2015 r. Analiza opublikowana w „Tygodniku Gospodarczym PIE” mówi, że w 2021 r. rekord zostanie pobity, bo tylko do końca października eksportowaliśmy zabawki o wartości 764,5 mln euro, czyli o 26,7 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2020 r.

W efekcie, dzisiaj Polska zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem eksportu zabawek klasycznych z udziałem 1,7 proc. w światowym eksporcie. W 2021 r. polskie zabawki trafiły do 138 krajów na całym świecie, a największym importerem były Niemcy z udziałem 39,5 proc. PIE wskazuje, że liderem eksportu zabawek tradycyjnych są oczywiście Chiny, a z krajów Unii Europejskiej wyprzedzają nas Czechy, Niemcy i Holandia.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułRanking przemysłowy
Następny artykułChińskie giganty technologiczne wracają na krajowe giełdy