Polski rynek dzieł sztuki nadal rośnie – poinformowało Polskie Radio 24.

Pexels.com

W 2021 r. obroty na polskich aukcjach wyniosły aż 634 mln złotych, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy było to 380 mln złotych. Do niemal 600 wzrosła liczba samych aukcji, podczas których wylicytowano ponad 28 tys. dzieł sztuki. Z tym wszystkim rosła również liczba nowych klientów oraz obroty domów aukcyjnych. Największy z nich – DESA Unicum – w 2021 r. odnotował obroty rzędu 280 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż w 2020 r.

Ubiegły rok aukcyjny zapisał się również rekordową licytacją – za 13,6 mln złotych sprzedano instalację „Bambini” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. To spektakularna grupa rzeźbiarska, na którą składają się 83 figury. Poza tym w 2021 r. po raz pierwszy w ciągu jednego roku sprzedano trzy dzieła za kwotę ponad 10 mln złotych.

Perspektywy rozwoju dla rynku dzieł sztuki w Polsce nadal są dobre, a dowodem na to może być kolejny rekord aukcyjny wynoszący 14,4 mln zł. Tym razem był to obraz „Portret damy” autorstwa Paula Rubensa. PR24 zaznacza jednak, że mimo imponujących rekordów, nasz rynek aukcyjny ciągle pozostaje relatywnie mały w porównaniu do rynku aukcyjnego Zachodu.

Polskie Radio 24

Poprzedni artykułWojna sparaliżowała handel samochodami w Rosji bardziej niż COVID
Następny artykułAmeryka wraca do Azji, chce odpowiedzieć na rosnące wpływy Chin