fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajTa gałąź gospodarki radzi sobie dobrze. Padł nawet rekord!

Ta gałąź gospodarki radzi sobie dobrze. Padł nawet rekord!

Polski rynek dzieł sztuki nadal rośnie – poinformowało Polskie Radio 24.

W 2021 r. obroty na polskich aukcjach wyniosły aż 634 mln złotych, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy było to 380 mln złotych. Do niemal 600 wzrosła liczba samych aukcji, podczas których wylicytowano ponad 28 tys. dzieł sztuki. Z tym wszystkim rosła również liczba nowych klientów oraz obroty domów aukcyjnych. Największy z nich – DESA Unicum – w 2021 r. odnotował obroty rzędu 280 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż w 2020 r.

Ubiegły rok aukcyjny zapisał się również rekordową licytacją – za 13,6 mln złotych sprzedano instalację „Bambini” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. To spektakularna grupa rzeźbiarska, na którą składają się 83 figury. Poza tym w 2021 r. po raz pierwszy w ciągu jednego roku sprzedano trzy dzieła za kwotę ponad 10 mln złotych.

Perspektywy rozwoju dla rynku dzieł sztuki w Polsce nadal są dobre, a dowodem na to może być kolejny rekord aukcyjny wynoszący 14,4 mln zł. Tym razem był to obraz „Portret damy” autorstwa Paula Rubensa. PR24 zaznacza jednak, że mimo imponujących rekordów, nasz rynek aukcyjny ciągle pozostaje relatywnie mały w porównaniu do rynku aukcyjnego Zachodu.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA