fbpx
środa, 18 września, 2024
Strona głównaKrajTa gałąź gospodarki radzi sobie dobrze. Padł nawet rekord!

Ta gałąź gospodarki radzi sobie dobrze. Padł nawet rekord!

Polski rynek dzieł sztuki nadal rośnie – poinformowało Polskie Radio 24.

W 2021 r. obroty na polskich aukcjach wyniosły aż 634 mln złotych, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy było to 380 mln złotych. Do niemal 600 wzrosła liczba samych aukcji, podczas których wylicytowano ponad 28 tys. dzieł sztuki. Z tym wszystkim rosła również liczba nowych klientów oraz obroty domów aukcyjnych. Największy z nich – DESA Unicum – w 2021 r. odnotował obroty rzędu 280 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż w 2020 r.

Ubiegły rok aukcyjny zapisał się również rekordową licytacją – za 13,6 mln złotych sprzedano instalację „Bambini” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. To spektakularna grupa rzeźbiarska, na którą składają się 83 figury. Poza tym w 2021 r. po raz pierwszy w ciągu jednego roku sprzedano trzy dzieła za kwotę ponad 10 mln złotych.

Perspektywy rozwoju dla rynku dzieł sztuki w Polsce nadal są dobre, a dowodem na to może być kolejny rekord aukcyjny wynoszący 14,4 mln zł. Tym razem był to obraz „Portret damy” autorstwa Paula Rubensa. PR24 zaznacza jednak, że mimo imponujących rekordów, nasz rynek aukcyjny ciągle pozostaje relatywnie mały w porównaniu do rynku aukcyjnego Zachodu.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA