fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumTajemnicze zniknięcie chińskich dziennikarzy

Tajemnicze zniknięcie chińskich dziennikarzy

Taki los spotkał m.in. Li Zehua. Ten reporter po ukończeniu jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Chinach zaczął pracować jako prezenter wiadomości dla wiodącej chińskiej stacji telewizyjnej CCTV. Dopóki jego wypowiedzi byłby zgodne z tym, co chce przekazać władza, nie było problemu Sytuacja zmieniła się po wybuchu epidemii koronawirusa. Przynajmniej dla Li i wielu podobnie myślących młodych chińskich dziennikarzy.

W przeciwieństwie do pokoleń rodziców i dziadków, dzisiejsi młodzi Chińczycy nie pamiętają już o okrucieństwach, które od 1949 roku popełniła Komunistyczna Partia Chin. Ogromny głód i ubóstwo, niewielkie racje żywnościowe i miliony ludzi, którzy zginęli, są teraz częścią historii, o której nie można mówić. Władze chińskie upewniły się, że historia komunistycznych Chin, od 1949 do 1989, została prawie całkiem zatuszowana. Dzisiejsi młodzi Chińczycy dorastają bez świadomości tego, co się stało, nie wiedząc, że chwalebne komunistyczne Chiny mają na rękach krew milionów ludzi.
 

Nie mając ani żywych wspomnień, ani wiedzy historycznej, młodzi Chińczycy nie postrzegają dziś Komunistycznej Partii Chin jako zbrodniarza. Dorastali w Chinach, które są rosnącą potęgą światową, wszędzie widać oznaki dobrobytu i nowoczesności. „Umowa społeczna”, którą zaoferował im rząd chiński – ograniczona swoboda w zamian za stabilność i dobrobyt – pasuje większości.

Jednak rozprzestrzenienie się koronawirusa odsłoniło piętę achillesową tego systemu. W obliczu groźby zarażenia się śmiertelnym wirusem, gdy na każdym kroku słyszy się o ludziach, którzy godzinami szukali pomocy medycznej, kiedy ogląda się filmy o przeludnionych szpitalach i przepracowanym personelu, widać fasadę tej stabilności i tego dobrobytu, która rozpada się na naszych oczach. Tacy ludzie głodni są prawdziwych informacji, a nie propagandy. Chcą wiedzieć, jak chronić siebie i swoje rodziny.

Śmierć doktora Li Wenlianga obudziła z letargu wielu Chińczyków, zwłaszcza młodych. W końcu zdali sobie sprawę, że stabilność i dobrobyt, które im obiecano i dla których zrezygnowali z wolności, były jednym wielkim blefem.

26 lutego, gdy Li wracał z Instytutu Wirusologii w Wuhan, który zdaniem wielu teoretyków konspiracji był odpowiedzialny za tworzenie i rozprzestrzenianie się koronawirusa, opublikował krótki film wideo, gdzie widzowie mogą usłyszeć, jak krzyczy: „Gonią mnie. . . . Jestem pewien, że chcą mnie trzymać w izolacji. Proszę pomóż mi!"
Li wrócił do swojego mieszkania i znów rozpoczął transmisję na żywo. Wiedząc, że zostanie aresztowany i siłą poddany kwarantannie, upewnił, że ma wyposażenie ochronne i że jest zdrowy w momencie aresztowania. Jeśli chiński rząd stwierdziłby, że Li jest chory i umarł na koronawirusa, reszta świata, a zwłaszcza rodzina Li, wiedziałaby, że to kłamstwo.

Dzisiaj wielu młodych Chińczyków „prawdopodobnie nie ma pojęcia, co wydarzyło się w naszej przeszłości” – kontynuował Li. „Uważają, że historia, którą mają teraz, jest tą, na którą zasługują”. Li miał nadzieję, że więcej młodych ludzi przyłączy się do niego w obronie prawdy. Po tych słowach otworzył drzwi. Weszło dwóch mężczyzn w maskach i ubranych na czarno. Aparat został nagle wyłączony, a transmisja zatrzymana. Od tego dnia nikt nie słyszał o Li. Dzięki China Media Project ostatnie przemówienie tego reprotera zostało przetłumaczone na angielski.

Li jest trzecim chińskim dziennikarzem zatrzymanym przez władze od początku epidemii koronawirusa w Wuhan. Pozostali dwaj to Fang Bin i Chen Qiushi.

W tym tygodniu chińscy cenzorzy usunęli wywiad z lekarzem z Wuhan, który omawiał ukrywanie problemu koronawirusa przez lokalne władze. Według BuzzFeed chińscy internauci robią wszystko, by udostępnić ten wywiad. Pekin popełnia duży błąd, jeśli nadal wierzy, że represje i ucisk skłonią Chińczyków do poddania się propagandzie. Ludzie na całym świecie mają prawo do poznania prawdy. Dotyczy to także obywateli Chin.

DL/ National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA