fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTajlandia chce rozdać pieniądze cyfrowe, żeby pobudzić gospodarkę

Tajlandia chce rozdać pieniądze cyfrowe, żeby pobudzić gospodarkę

Nowy rząd Tajlandii planuje stymulować rozwój gospodarczy kraju przekazując obywatelom 500 mld bahtów (14 mld dolarów) na wydatki w ramach płatności cyfrowych. 50 mln Tajów – z ponad 70 mln – ma otrzymać po 279 dolarów. Będą mogli wydać je w ciągu sześciu miesięcy, od maja 2024 r.

Władze Tajlandii informują, że nowy program nie będzie się wiązał z cięciami budżetowymi i nie wpłynie na pogorszenie ratingów kredytowych. Środki przeznaczone na program rząd zamierza spłacać z planowanych zwiększonych wpływów budżetowych związanych ze wzrostem PKB.

Według rządowych planów ok. 40 proc. odbiorców połączy otrzymane pieniądze z innymi członkami rodziny, aby wspólnie rozpocząć nową działalność gospodarczą lub zbudować dom.

Zagrożenie inflacją

Zapowiedziana przez premiera Srettha Thavisina polityka stymulacyjna spotkała się z krytyką w związku z obawami, że może wywołać inflację i niekorzystnie wpłynąć na sytuację fiskalną tej drugiej co do wielkości gospodarki Azji Południowo-Wschodniej. Niektórzy analitycy, podobnie jak część parlamentarzystów opozycji, krytykują rządzącą partię Pheu Thai za ryzyko naruszenia tajlandzkich przepisów fiskalnych.

Jednak tajlandzkie władze uważają, że pakiet jest niezbędny, aby ożywić zwalniającą gospodarkę, która od czasu pandemii pozostaje w tyle za krajami regionu. Zgodnie z planem Tajlandia ma osiągnąć średni wzrost na poziomie 5 proc. rocznie.

Gospodarka kraju wzrosła w drugim kwartale tego roku zaledwie o 1,8 proc. rok do roku, co oznacza gwałtowne spowolnienie w porównaniu z poprzednim kwartałem, na co wpływ miał słaby eksport, który utrudniał ożywienie w kluczowym sektorze turystyki.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA