fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatTajlandia chce rozdać pieniądze cyfrowe, żeby pobudzić gospodarkę

Tajlandia chce rozdać pieniądze cyfrowe, żeby pobudzić gospodarkę

Nowy rząd Tajlandii planuje stymulować rozwój gospodarczy kraju przekazując obywatelom 500 mld bahtów (14 mld dolarów) na wydatki w ramach płatności cyfrowych. 50 mln Tajów – z ponad 70 mln – ma otrzymać po 279 dolarów. Będą mogli wydać je w ciągu sześciu miesięcy, od maja 2024 r.

Władze Tajlandii informują, że nowy program nie będzie się wiązał z cięciami budżetowymi i nie wpłynie na pogorszenie ratingów kredytowych. Środki przeznaczone na program rząd zamierza spłacać z planowanych zwiększonych wpływów budżetowych związanych ze wzrostem PKB.

Według rządowych planów ok. 40 proc. odbiorców połączy otrzymane pieniądze z innymi członkami rodziny, aby wspólnie rozpocząć nową działalność gospodarczą lub zbudować dom.

Zagrożenie inflacją

Zapowiedziana przez premiera Srettha Thavisina polityka stymulacyjna spotkała się z krytyką w związku z obawami, że może wywołać inflację i niekorzystnie wpłynąć na sytuację fiskalną tej drugiej co do wielkości gospodarki Azji Południowo-Wschodniej. Niektórzy analitycy, podobnie jak część parlamentarzystów opozycji, krytykują rządzącą partię Pheu Thai za ryzyko naruszenia tajlandzkich przepisów fiskalnych.

Jednak tajlandzkie władze uważają, że pakiet jest niezbędny, aby ożywić zwalniającą gospodarkę, która od czasu pandemii pozostaje w tyle za krajami regionu. Zgodnie z planem Tajlandia ma osiągnąć średni wzrost na poziomie 5 proc. rocznie.

Gospodarka kraju wzrosła w drugim kwartale tego roku zaledwie o 1,8 proc. rok do roku, co oznacza gwałtowne spowolnienie w porównaniu z poprzednim kwartałem, na co wpływ miał słaby eksport, który utrudniał ożywienie w kluczowym sektorze turystyki.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA