fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaInwestycjeTajwan inwestuje w branżę półprzewodników na Litwie

Tajwan inwestuje w branżę półprzewodników na Litwie

Republika Chińska na Tajwanie, największy na świecie dostawca półprzewodników, zainwestuje ponad 10 milionów euro w produkcję chipów na Litwie. Kraj ten od zeszłego roku jest z skonfliktowany z Chinami Kontynentalnymi.

Tajwański Instytut Technologii Przemysłowych i Badań ma współpracować z litewskim producentem elektroniki Teltoniką, aby stworzyć możliwości produkcji technologii półprzewodnikowej na Litwie – poinformował szef tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie Eric Huang. Tajwan zaoferuje także stypendia dla Litwinów na szkolenia techniczne.

„To nie jest transakcja [w zamian za otwarcie na Litwie biura Tajwanu – red.]” – stwierdził Huang. „To dlatego, że Tajwan chciałby współpracować z Litwą, aby wzmocnić odporność naszego demokratycznego łańcucha dostaw w obliczu działań autokracji”.

Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć w zeszłym roku placówkę, w której nazwie pojawia się Tajwan (wcześniej była to placówka handlowa Tajpei) i pełni de facto funkcję ambasady. Wywołało to konflikt z Chinami, które zerwały relacje z Litwą usuwając kraj ze swojej bazy celnej. Odbiło się to także na relacjach Litwy z zachodnimi firmami, które handlują z Państwem Środka przy udziale Litwy.

Na początku roku Tajpei uruchomiło fundusz inwestycyjny o wartości 200 mln euro oraz fundusz pożyczkowy o wartości 1 mld euro dla Litwy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reuter/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA