fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeTajwan inwestuje w branżę półprzewodników na Litwie

Tajwan inwestuje w branżę półprzewodników na Litwie

Republika Chińska na Tajwanie, największy na świecie dostawca półprzewodników, zainwestuje ponad 10 milionów euro w produkcję chipów na Litwie. Kraj ten od zeszłego roku jest z skonfliktowany z Chinami Kontynentalnymi.

Tajwański Instytut Technologii Przemysłowych i Badań ma współpracować z litewskim producentem elektroniki Teltoniką, aby stworzyć możliwości produkcji technologii półprzewodnikowej na Litwie – poinformował szef tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie Eric Huang. Tajwan zaoferuje także stypendia dla Litwinów na szkolenia techniczne.

„To nie jest transakcja [w zamian za otwarcie na Litwie biura Tajwanu – red.]” – stwierdził Huang. „To dlatego, że Tajwan chciałby współpracować z Litwą, aby wzmocnić odporność naszego demokratycznego łańcucha dostaw w obliczu działań autokracji”.

Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć w zeszłym roku placówkę, w której nazwie pojawia się Tajwan (wcześniej była to placówka handlowa Tajpei) i pełni de facto funkcję ambasady. Wywołało to konflikt z Chinami, które zerwały relacje z Litwą usuwając kraj ze swojej bazy celnej. Odbiło się to także na relacjach Litwy z zachodnimi firmami, które handlują z Państwem Środka przy udziale Litwy.

Na początku roku Tajpei uruchomiło fundusz inwestycyjny o wartości 200 mln euro oraz fundusz pożyczkowy o wartości 1 mld euro dla Litwy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reuter/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA