Republika Chińska na Tajwanie, największy na świecie dostawca półprzewodników, zainwestuje ponad 10 milionów euro w produkcję chipów na Litwie. Kraj ten od zeszłego roku jest z skonfliktowany z Chinami Kontynentalnymi.

Starkvisuals/Pixabay

Tajwański Instytut Technologii Przemysłowych i Badań ma współpracować z litewskim producentem elektroniki Teltoniką, aby stworzyć możliwości produkcji technologii półprzewodnikowej na Litwie – poinformował szef tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie Eric Huang. Tajwan zaoferuje także stypendia dla Litwinów na szkolenia techniczne.

„To nie jest transakcja [w zamian za otwarcie na Litwie biura Tajwanu – red.]” – stwierdził Huang. „To dlatego, że Tajwan chciałby współpracować z Litwą, aby wzmocnić odporność naszego demokratycznego łańcucha dostaw w obliczu działań autokracji”.

Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć w zeszłym roku placówkę, w której nazwie pojawia się Tajwan (wcześniej była to placówka handlowa Tajpei) i pełni de facto funkcję ambasady. Wywołało to konflikt z Chinami, które zerwały relacje z Litwą usuwając kraj ze swojej bazy celnej. Odbiło się to także na relacjach Litwy z zachodnimi firmami, które handlują z Państwem Środka przy udziale Litwy.

Na początku roku Tajpei uruchomiło fundusz inwestycyjny o wartości 200 mln euro oraz fundusz pożyczkowy o wartości 1 mld euro dla Litwy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reuter/KR

Poprzedni artykułJeszcze tylko krótki czas będą dostępne pieniądze z ARiMR. Rolnicy powinni się pospieszyć
Następny artykułZapraszamy na Forum „Podatki, płace i rachunkowość w praktyce”