Władze Republiki Chińskiej zainwestują 200 milionów dolarów w przemysł Litwy.

Rząd w Tajpej oznajmił, iż bałtycki kraj będzie traktowany priorytetowo przez Tajwański Fundusz Inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze zostaną przekazane jeszcze w obecnym roku na realizacje projektów gównie w sektorach nowych technologii: półprzewodników, laserów i biotechnologii.

Zbliżenie Litwy z Tajwanem jest efektem stopniowego ochładzania relacji przez Wilno z Chińską Republiką Ludową. W maju Litwa opuściła forum współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami, znanym jako format 17+1. Po otworzeniu w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, Pekin obniżył rangę relacji dyplomatycznych z bałtyckim krajem, a następnie ograniczył współpracę gospodarczą.

Dlatego Tajwan teraz stara się jak może wspomóc nowego sojusznika, m.in. Tajpej przekierowało do siebie 120 kontenerów zablokowanych przez Pekin i nabyło prawie 25 tysięcy butelek ciemnego rumu.

Sojusz z Litwą jest dla Tajwanu szczególnie cenny. Oficjalne relacje z Republiką Chińską utrzymuje zaledwie 14 państw i liczba ta w ostatnich latach systematycznie się zmniejsza.
PAP

Poprzedni artykułEuropejczycy żyją coraz krócej
Następny artykułFrancja nakłada miliony euro kar na Google i Facebooka