fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTajwan odkupi od Litwy 25 tysięcy butelek rumu

Tajwan odkupi od Litwy 25 tysięcy butelek rumu

Władze Republiki Chińskiej zainwestują 200 milionów dolarów w przemysł Litwy.

Rząd w Tajpej oznajmił, iż bałtycki kraj będzie traktowany priorytetowo przez Tajwański Fundusz Inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze zostaną przekazane jeszcze w obecnym roku na realizacje projektów gównie w sektorach nowych technologii: półprzewodników, laserów i biotechnologii.

Zbliżenie Litwy z Tajwanem jest efektem stopniowego ochładzania relacji przez Wilno z Chińską Republiką Ludową. W maju Litwa opuściła forum współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami, znanym jako format 17+1. Po otworzeniu w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, Pekin obniżył rangę relacji dyplomatycznych z bałtyckim krajem, a następnie ograniczył współpracę gospodarczą.

Dlatego Tajwan teraz stara się jak może wspomóc nowego sojusznika, m.in. Tajpej przekierowało do siebie 120 kontenerów zablokowanych przez Pekin i nabyło prawie 25 tysięcy butelek ciemnego rumu.

Sojusz z Litwą jest dla Tajwanu szczególnie cenny. Oficjalne relacje z Republiką Chińską utrzymuje zaledwie 14 państw i liczba ta w ostatnich latach systematycznie się zmniejsza.
PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA