fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatTajwan odkupi od Litwy 25 tysięcy butelek rumu

Tajwan odkupi od Litwy 25 tysięcy butelek rumu

Władze Republiki Chińskiej zainwestują 200 milionów dolarów w przemysł Litwy.

Rząd w Tajpej oznajmił, iż bałtycki kraj będzie traktowany priorytetowo przez Tajwański Fundusz Inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze zostaną przekazane jeszcze w obecnym roku na realizacje projektów gównie w sektorach nowych technologii: półprzewodników, laserów i biotechnologii.

Zbliżenie Litwy z Tajwanem jest efektem stopniowego ochładzania relacji przez Wilno z Chińską Republiką Ludową. W maju Litwa opuściła forum współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami, znanym jako format 17+1. Po otworzeniu w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, Pekin obniżył rangę relacji dyplomatycznych z bałtyckim krajem, a następnie ograniczył współpracę gospodarczą.

Dlatego Tajwan teraz stara się jak może wspomóc nowego sojusznika, m.in. Tajpej przekierowało do siebie 120 kontenerów zablokowanych przez Pekin i nabyło prawie 25 tysięcy butelek ciemnego rumu.

Sojusz z Litwą jest dla Tajwanu szczególnie cenny. Oficjalne relacje z Republiką Chińską utrzymuje zaledwie 14 państw i liczba ta w ostatnich latach systematycznie się zmniejsza.
PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA