fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatTajwan sprzedał kościołowi ambasadę za… 1 dolara

Tajwan sprzedał kościołowi ambasadę za… 1 dolara

Po zerwaniu przez Nikaraguę stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, trwa rozgrywka o nieruchomości po ambasadzie tego państwa.

Władze Nikaragui ogłosiły zakończenie utrzymywania oficjalnych relacji z Tajpej w pierwszej połowie grudnia. Dyplomatom z Tajwanu dano dwa tygodnie na opuszczenie zajmowanej dotychczas placówki. Był to termin znacznie krótszy, niż stosowany zazwyczaj w podobnych sytuacjach miesiąc. Dlatego władze Republiki Chińskiej zdecydowały się przekazać swoje aktywa za symbolicznego jednego dolara Kościołowi Katolickiemu Nikaragui.

Rząd środkowoamerykańskiego kraju zlekceważył jednak tą decyzję i oznajmił, że ambasada zostanie przekazana Chińskiej Republice Ludowej, z którą nawiązano stosunki zaraz po ich zerwaniu z Tajwanem.

Wartość wymiany handlowej między Nikaraguą, a Tajwanem wyniosła w 2020 roku ponad 166 mln dolarów. Rząd w Tajpej sfinansował też realizację 27 projektów, związanych z produkcją żywności, uprawy owoców i hodowli zwierząt dzięki czemu był największym darczyńcą Nikaragui.

Mimo to władze tego kraju zdecydowały się na zakończenie współpracy z Republiką Chińską i nawiązanie relacji z ChRL. Kilka dni po tym wydarzeniu, do Nikaragui dotarła dostawa 300 tysięcy szczepionek z Pekinu.

Obecnie tylko 14 państw świata utrzymuje oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem, w tym m.in. Watykan. Od 2016 roku ich ilość zmniejszyła się o 7.  Kolejne kraje decydują się na zerwanie stosunków z Republiką Chińską po otrzymaniu propozycji współpracy gospodarczej od Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA