fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTajwan sprzedał kościołowi ambasadę za… 1 dolara

Tajwan sprzedał kościołowi ambasadę za… 1 dolara

Po zerwaniu przez Nikaraguę stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, trwa rozgrywka o nieruchomości po ambasadzie tego państwa.

Władze Nikaragui ogłosiły zakończenie utrzymywania oficjalnych relacji z Tajpej w pierwszej połowie grudnia. Dyplomatom z Tajwanu dano dwa tygodnie na opuszczenie zajmowanej dotychczas placówki. Był to termin znacznie krótszy, niż stosowany zazwyczaj w podobnych sytuacjach miesiąc. Dlatego władze Republiki Chińskiej zdecydowały się przekazać swoje aktywa za symbolicznego jednego dolara Kościołowi Katolickiemu Nikaragui.

Rząd środkowoamerykańskiego kraju zlekceważył jednak tą decyzję i oznajmił, że ambasada zostanie przekazana Chińskiej Republice Ludowej, z którą nawiązano stosunki zaraz po ich zerwaniu z Tajwanem.

Wartość wymiany handlowej między Nikaraguą, a Tajwanem wyniosła w 2020 roku ponad 166 mln dolarów. Rząd w Tajpej sfinansował też realizację 27 projektów, związanych z produkcją żywności, uprawy owoców i hodowli zwierząt dzięki czemu był największym darczyńcą Nikaragui.

Mimo to władze tego kraju zdecydowały się na zakończenie współpracy z Republiką Chińską i nawiązanie relacji z ChRL. Kilka dni po tym wydarzeniu, do Nikaragui dotarła dostawa 300 tysięcy szczepionek z Pekinu.

Obecnie tylko 14 państw świata utrzymuje oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem, w tym m.in. Watykan. Od 2016 roku ich ilość zmniejszyła się o 7.  Kolejne kraje decydują się na zerwanie stosunków z Republiką Chińską po otrzymaniu propozycji współpracy gospodarczej od Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA