fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTajwan wypłaci obywatelom po 200 dolarów, aby podzielić się wzrostem gospodarczym

Tajwan wypłaci obywatelom po 200 dolarów, aby podzielić się wzrostem gospodarczym

Republika Chińska na Tajwanie planuje wypłacić w tym roku prawie 200 dolarów każdemu obywatelowi, aby „znaczący wzrost gospodarczy wyspy był udziałem wszystkich”.

Gospodarka Tajwanu wzrosła w 2021 r. o 6,45 proc., co jest najszybszym tempem od czasu wzrostu o 10,25 proc. w 2010 r.

Przewiduje się jednak, że wzrost gospodarczy kraju spowolni w 2023 r., dlatego tamtejszy rząd zaplanował przeznaczenie dodatkowych 12,4 mld USD z dochodów podatkowych z zeszłego roku na jego pobudzenie, aby chronić wyspę przed globalnymi wstrząsami gospodarczymi. Wsparcie ma obejmować subsydia do cen energii elektrycznej oraz do ubezpieczeń pracowniczych i zdrowotnych.

Premier Su Tseng-chang ogłosił, że część wpływów z podatków zostanie wydana jako wypłaty gotówkowe, a każdy obywatel otrzyma 6000 dolarów tajwańskich (195,61 USD).

„Owoce osiągnięć ekonomicznych będą wspólne dla wszystkich obywateli, od młodych do starych” – powiedział dziennikarzom Su, dodając, że potencjalna wypłata wymaga zgody parlamentu, w którym rządząca Demokratyczna Partia Postępu ma większość.

„Chcemy dać wszystkim obywatelom noworoczne błogosławieństwo po rozpoczęciu Nowego Roku Księżycowego” – powiedział, odnosząc się do tygodniowego urlopu, który rozpoczyna się 20 stycznia.

Tajwan jest głównym światowym producentem półprzewodników używanych powszechnie – od samochodów i smartfonów po myśliwce. Jego gospodarka stabilnie rosła nawet podczas pandemii COVID-19 w ostatnich latach, czemu sprzyjał silny popyt na chipy dla elektroniki użytkowej, ponieważ coraz więcej osób pracowało zdalnie.

Bank centralny Tajwanu w grudniu obniżył swoje szacunki dotyczące wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 r. do 2,91 proc. z poprzedniej prognozy (3,51 proc.) z września. Na rok 2023 przewiduje wzrost PKB na poziomie 2,53 proc.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA