Gospodarka Tajwanu wzrosła w 2021 r. o 6,45 proc., co jest najszybszym tempem od czasu wzrostu o 10,25 proc. w 2010 r.
Przewiduje się jednak, że wzrost gospodarczy kraju spowolni w 2023 r., dlatego tamtejszy rząd zaplanował przeznaczenie dodatkowych 12,4 mld USD z dochodów podatkowych z zeszłego roku na jego pobudzenie, aby chronić wyspę przed globalnymi wstrząsami gospodarczymi. Wsparcie ma obejmować subsydia do cen energii elektrycznej oraz do ubezpieczeń pracowniczych i zdrowotnych.
Premier Su Tseng-chang ogłosił, że część wpływów z podatków zostanie wydana jako wypłaty gotówkowe, a każdy obywatel otrzyma 6000 dolarów tajwańskich (195,61 USD).
„Owoce osiągnięć ekonomicznych będą wspólne dla wszystkich obywateli, od młodych do starych” – powiedział dziennikarzom Su, dodając, że potencjalna wypłata wymaga zgody parlamentu, w którym rządząca Demokratyczna Partia Postępu ma większość.
„Chcemy dać wszystkim obywatelom noworoczne błogosławieństwo po rozpoczęciu Nowego Roku Księżycowego” – powiedział, odnosząc się do tygodniowego urlopu, który rozpoczyna się 20 stycznia.
Tajwan jest głównym światowym producentem półprzewodników używanych powszechnie – od samochodów i smartfonów po myśliwce. Jego gospodarka stabilnie rosła nawet podczas pandemii COVID-19 w ostatnich latach, czemu sprzyjał silny popyt na chipy dla elektroniki użytkowej, ponieważ coraz więcej osób pracowało zdalnie.
Bank centralny Tajwanu w grudniu obniżył swoje szacunki dotyczące wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 r. do 2,91 proc. z poprzedniej prognozy (3,51 proc.) z września. Na rok 2023 przewiduje wzrost PKB na poziomie 2,53 proc.
BBC, KR