fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

Na początku lutego TSMC ogłosiło także plany budowy drugiej fabryki w Japonii, w której produkcja ma się rozpocząć za trzy lata. Inwestycje sektora prywatnego w oba zakłady wyniosą 20 miliardów dolarów. Obie fabryki są zlokalizowane w regionie Kumamoto w południowo-zachodniej Japonii.

Japonia obiecała wcześniej TSMC 3 miliardy dolarów w ramach finansowania rządowego, aby zachęcić giganta półprzewodników do inwestycji. Premier Japonii Fumio Kishida potwierdził drugi pakiet, zwiększając wsparcie do ponad 7 miliardów dolarów.

Mimo że TSMC buduje też drugą fabrykę w USA i ogłosiło plan budowy pierwszej fabryki w Europie, to Japonia może okazać się dla firmy najbardziej atrakcyjną opcją. Jest bliżej siedziby firmy na Tajwanie (który jest jednak punktem amerykańsko-chińskiego napięcia geopolitycznego).

Japonia chce wrócić w roli lidera

Nowe inwestycje są ważne również dla Japonii, która niedawno przeznaczyła około 33 miliardów dolarów na ożywienie branży chipów.

W przeszłości kraj ten dominował w branży, a jej firmy – Toshiba Corp. i NEC kontrolowały połowę światowej produkcji. Obecnie odsetek ten spadł poniżej 10 proc. z powodu konkurencji ze strony producentów z Korei Południowej, Chin, USA i Europy, a także TSMC.

Japonia jest prawie całkowicie uzależniona od importu chipów, mimo że jest liderem w wielu obszarach technologicznych. To zmusiło ją – w dążeniu do samowystarczalności – do rozwoju produkcji chipów w kraju. Japoński rząd zamierza nadrobić zaległości.

Tokio wspiera różne projekty dotyczące półprzewodników w całym kraju, na przykład te z udziałem firm Western Digital i Micron z USA oraz japońskich firm, takich jak Renesas Electronics, Canon i Sumitomo.

Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA