fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeTajwańska firma planuje budowę fabryki chipów w USA

Tajwańska firma planuje budowę fabryki chipów w USA

TSMC oświadczyło, że projekt ma pełne poparcie rządu centralnego i stanu Arizona. Administracja Trumpa dąży do szybkiego stworzenia fabryk chipów w Stanach, powodowana obawą przed zależnością USA od Tajwanu, Chin i Korei Południowej w kwestii produkcji mikroelektroniki i innych kluczowych technologii.

Tajwańska firma podjęła decyzję, by ruszyć z projektem podczas wtorkowego spotkania zarządu w Tajwanie. Osoby wtajemniczone w sprawę dodają, że zarówno Departament Stanu jak i Departament Handlu są zaangażowane w plany. Tajwańczycy oświadczyli, że budowa ma ruszyć w przyszłym roku, a początek produkcji zaplanowano na rok 2024.

Nowa fabryka TSMC będzie produkować chipy posiadające 5-nanometrowe tranzystory, najmniejsze, najszybsze i najbardziej energooszczędne spośród obecnie wytwarzanych. Produkcję takich chipów rozpoczęto w Tajwanie kilka miesięcy temu. Fabryka w Arizonie ma wytwarzać około 20 tysięcy płyt miesięcznie, co czyniłoby ją względnie… małą fabryką dla firmy, która wyprodukowała 12 milionów płyt tylko w ubiegłym roku. Należąca do TSMC tajwańska Fab 18, która obecnie produkuje 5-nanometrowe chipy, zaczynała z planem produkcji 100 tysięcy płyt miesięcznie, kiedy weszła na rynek w 2018 r.

Nikt z przedstawicieli TSMC nie zdradza, jakie wsparcie lub zachęty finansowe tajwańska firma otrzymała, by zbudować fabrykę w USA, ani gdzie konkretnie w Arizonie ona powstanie. TSMC oświadczyło, że fabryka zatrudni ponad 1600 osób. Warunki dla inwestorów w USA oraz wykwalifikowana siła robocza zostały wskazane jako powody na rozszerzenie działalności produkcyjnej poza małą fabrykę w stanie Waszyngton. Większość fabryk TSMC znajduje się w Tajwanie.

Oświadczenie to można uznać za polityczne zwycięstwo Donalda Trumpa, który od jakiegoś czasu próbuje zachęcić firmy do budowania fabryk w Stanach. To jeden ze sposobów, by republikanie utrzymali większość w senacie. – Wszystko powinno powstawać w USA – powiedział prezydent w czwartek w programie Fox Business, kiedy wypowiadał się na temat działalności produkcyjnej podczas pandemii.

Sekretarz handlu Wilbur Ross pochwalił plany TSMC i nawał je „oznaką tego, że polityka Trumpa dotycząca produkcji odnosi sukcesy”. Dodał, że umowa jest owocem wieloletnich rozmów pomiędzy TSMC, rządem Arizony i administracją prezydenta.

TSMC musiało dużo zainwestować by utrzymać pozycję lidera w branży, w której produkcja wymaga jednych z najbardziej skomplikowanych narzędzi. W styczniu firma wstępnie ustaliła, że wydatki na ten rok wyniosą 15-16 miliardów dolarów. Inwestycja w fabrykę może również dać TSMC możliwość lobbowania za tym, by administracja Trumpa porzuciła swoje plany, według których wyprodukowane z użyciem zaprojektowanych w Ameryce narzędzi chipy, które trafią do chińskiego giganta Huawei Technologies Co., mają być objęte wymogiem posiadania licencji na eksport. Zasada ta dałaby Departamentowi Handlu możliwość zablokowania sprzedaży półprzewodników wyprodukowanych przez TSMC firmie Huawei, którą USA uważa za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Źródło: „The Wall Sreet Journal”

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA