fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeTajwańska firma planuje budowę fabryki chipów w USA

Tajwańska firma planuje budowę fabryki chipów w USA

TSMC oświadczyło, że projekt ma pełne poparcie rządu centralnego i stanu Arizona. Administracja Trumpa dąży do szybkiego stworzenia fabryk chipów w Stanach, powodowana obawą przed zależnością USA od Tajwanu, Chin i Korei Południowej w kwestii produkcji mikroelektroniki i innych kluczowych technologii.

Tajwańska firma podjęła decyzję, by ruszyć z projektem podczas wtorkowego spotkania zarządu w Tajwanie. Osoby wtajemniczone w sprawę dodają, że zarówno Departament Stanu jak i Departament Handlu są zaangażowane w plany. Tajwańczycy oświadczyli, że budowa ma ruszyć w przyszłym roku, a początek produkcji zaplanowano na rok 2024.

Nowa fabryka TSMC będzie produkować chipy posiadające 5-nanometrowe tranzystory, najmniejsze, najszybsze i najbardziej energooszczędne spośród obecnie wytwarzanych. Produkcję takich chipów rozpoczęto w Tajwanie kilka miesięcy temu. Fabryka w Arizonie ma wytwarzać około 20 tysięcy płyt miesięcznie, co czyniłoby ją względnie… małą fabryką dla firmy, która wyprodukowała 12 milionów płyt tylko w ubiegłym roku. Należąca do TSMC tajwańska Fab 18, która obecnie produkuje 5-nanometrowe chipy, zaczynała z planem produkcji 100 tysięcy płyt miesięcznie, kiedy weszła na rynek w 2018 r.

Nikt z przedstawicieli TSMC nie zdradza, jakie wsparcie lub zachęty finansowe tajwańska firma otrzymała, by zbudować fabrykę w USA, ani gdzie konkretnie w Arizonie ona powstanie. TSMC oświadczyło, że fabryka zatrudni ponad 1600 osób. Warunki dla inwestorów w USA oraz wykwalifikowana siła robocza zostały wskazane jako powody na rozszerzenie działalności produkcyjnej poza małą fabrykę w stanie Waszyngton. Większość fabryk TSMC znajduje się w Tajwanie.

Oświadczenie to można uznać za polityczne zwycięstwo Donalda Trumpa, który od jakiegoś czasu próbuje zachęcić firmy do budowania fabryk w Stanach. To jeden ze sposobów, by republikanie utrzymali większość w senacie. – Wszystko powinno powstawać w USA – powiedział prezydent w czwartek w programie Fox Business, kiedy wypowiadał się na temat działalności produkcyjnej podczas pandemii.

Sekretarz handlu Wilbur Ross pochwalił plany TSMC i nawał je „oznaką tego, że polityka Trumpa dotycząca produkcji odnosi sukcesy”. Dodał, że umowa jest owocem wieloletnich rozmów pomiędzy TSMC, rządem Arizony i administracją prezydenta.

TSMC musiało dużo zainwestować by utrzymać pozycję lidera w branży, w której produkcja wymaga jednych z najbardziej skomplikowanych narzędzi. W styczniu firma wstępnie ustaliła, że wydatki na ten rok wyniosą 15-16 miliardów dolarów. Inwestycja w fabrykę może również dać TSMC możliwość lobbowania za tym, by administracja Trumpa porzuciła swoje plany, według których wyprodukowane z użyciem zaprojektowanych w Ameryce narzędzi chipy, które trafią do chińskiego giganta Huawei Technologies Co., mają być objęte wymogiem posiadania licencji na eksport. Zasada ta dałaby Departamentowi Handlu możliwość zablokowania sprzedaży półprzewodników wyprodukowanych przez TSMC firmie Huawei, którą USA uważa za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Źródło: „The Wall Sreet Journal”

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA