Poziom aktywności zawodowej Polaków osiągnął rekordowy poziom – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pexels.com

Przytaczane przez PIE dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w I kwartale 2022 r. odsetek aktywnych zawodowo wśród osób w wieku produkcyjnym wyniósł aż 80 proc. To o 1,3 proc. więcej niż rok temu, co oznacza, że liczba pracujących wzrosła niemal o 100 tys.

„Pandemia zwiększyła poziom aktywności zawodowej wśród osób starszych oraz zmniejszyła wśród osób najmłodszych. Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle Europy” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE. „Chociaż trend dezaktywizacji zawodowej osób młodych w okresie pandemii był widoczny w większości państw Unii Europejskiej, to Polska znajdowała się w czołówce pod względem wielkości tego spadku” – dodano.

Jeśli chodzi o wzrost aktywności zawodowej osób starszych, to według PIE jest to efekt aktywizacji osób, które do tej pory nie były zainteresowane podjęciem pracy.

Głównym powodem wzrostu aktywności zawodowej Polaków jest szybki wzrost gospodarczy naszego kraju, ciągnący za sobą podwyżki wynagrodzeń. Polacy obawiają się jednak, co polskiej gospodarce przyniesie przyszłość.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułInflacja skutecznie zapełnia państwową kasę, dlatego nikt z rządzących za bardzo się nią nie przejmuje
Następny artykułZobacz, o ile wzrosły długi Polaków od początku tego roku