fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesTak dużo upadłości jeszcze nie było

Tak dużo upadłości jeszcze nie było

W 2021 r. odnotowano najwięcej upadłości od 25 lat – wynika z raportu Coface opublikowanego przez „Rzeczpospolitą".

W sumie w 2021 r. niewypłacalność w Polsce ogłosiło 2125 przedsiębiorstw. To najwięcej od 1997 r., kiedy Coface po raz pierwszy przeprowadził takie badanie i o 71 proc. więcej niż w 2020 r. W 2010 r. upadłość ogłosiło 655 podmiotów.

W minionym roku najczęściej w tarapaty wpadały najmniejsze firmy, ale nastąpiło też bankructwo słynnego producenta traktorów Ursus SA, zaś problemy dotknęły największego w Europie producenta kotłów – spółkę Rafako. W sumie najwięcej upadłości ogłoszono w Mazowieckiem, bo aż 438. To o 73 proc. więcej niż rok temu. Największy wzrost procentowy, jeśli chodzi o liczbę upadłości, odnotowano natomiast w województwie łódzkim, gdzie zlikwidowano 108 firm, czyli o 145 proc. więcej niż w 2020 r.

Eksperci Coface tłumaczą, że przyczyną dużej liczby upadłości jest z jednej strony pandemia, a z drugiej strony wprowadzenie uproszczonej ścieżki procedur restrukturyzacyjnych, z której polskie firmy chętnie korzystają. To może spowodować, że w 2022 r. likwidacji będzie jeszcze więcej.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA