fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaBiznesTak dużo upadłości jeszcze nie było

Tak dużo upadłości jeszcze nie było

W 2021 r. odnotowano najwięcej upadłości od 25 lat – wynika z raportu Coface opublikowanego przez „Rzeczpospolitą".

W sumie w 2021 r. niewypłacalność w Polsce ogłosiło 2125 przedsiębiorstw. To najwięcej od 1997 r., kiedy Coface po raz pierwszy przeprowadził takie badanie i o 71 proc. więcej niż w 2020 r. W 2010 r. upadłość ogłosiło 655 podmiotów.

W minionym roku najczęściej w tarapaty wpadały najmniejsze firmy, ale nastąpiło też bankructwo słynnego producenta traktorów Ursus SA, zaś problemy dotknęły największego w Europie producenta kotłów – spółkę Rafako. W sumie najwięcej upadłości ogłoszono w Mazowieckiem, bo aż 438. To o 73 proc. więcej niż rok temu. Największy wzrost procentowy, jeśli chodzi o liczbę upadłości, odnotowano natomiast w województwie łódzkim, gdzie zlikwidowano 108 firm, czyli o 145 proc. więcej niż w 2020 r.

Eksperci Coface tłumaczą, że przyczyną dużej liczby upadłości jest z jednej strony pandemia, a z drugiej strony wprowadzenie uproszczonej ścieżki procedur restrukturyzacyjnych, z której polskie firmy chętnie korzystają. To może spowodować, że w 2022 r. likwidacji będzie jeszcze więcej.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA