fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaTak firmy chcą oszczędzać energię

Tak firmy chcą oszczędzać energię

Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.

Raport ING Banku Śląskiego oraz GfK Polonia wykazał, że ze względu na rosnące ceny energii przedsiębiorstwa w Polsce szukają sposobów na oszczędności prądu. Firmy są szczególnie aktywne, jeśli chodzi o termomodernizację budynków oraz modernizację linii produkcyjnych w celu uzyskania efektywności energetycznej. W tym zakresie nie tylko mowa o planach, ale już o konkretnych inwestycjach. Większy sceptycyzm panuje natomiast jeśli chodzi o OZE.

– Co prawda co trzecie przedsiębiorstwo (36 proc.) planuje zainwestowanie w źródła odnawialne, ale z tej grupy planujących inwestycje w OZE tylko 17 proc. firm rzeczywiście takie inicjatywy realizuje – powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Z kolei starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Leszek Kąsek zauważył, że nawet jeśli firmy są zainteresowane odnawialnymi źródłami energii, to i tak czekają na lepsze rozwiązania prawne, licząc na odblokowanie środków unijnych. Instalacje OZE ma już jedna trzecia firm i są one bardzo zadowolone z efektywności tych inwestycji.

Z raportu „Reakcje polskiego biznesu na szok energetyczny 2022 roku” wynika, że aktualnie aż 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw boi się wysokiej ceny energii, ale też przerw w jej dostawach, które mogą wstrzymać ich pracę. Aby temu zapobiec własnym agregatem prądotwórczym dysponuje już co piąta firma.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA