Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.

Raport ING Banku Śląskiego oraz GfK Polonia wykazał, że ze względu na rosnące ceny energii przedsiębiorstwa w Polsce szukają sposobów na oszczędności prądu. Firmy są szczególnie aktywne, jeśli chodzi o termomodernizację budynków oraz modernizację linii produkcyjnych w celu uzyskania efektywności energetycznej. W tym zakresie nie tylko mowa o planach, ale już o konkretnych inwestycjach. Większy sceptycyzm panuje natomiast jeśli chodzi o OZE.

– Co prawda co trzecie przedsiębiorstwo (36 proc.) planuje zainwestowanie w źródła odnawialne, ale z tej grupy planujących inwestycje w OZE tylko 17 proc. firm rzeczywiście takie inicjatywy realizuje – powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Z kolei starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Leszek Kąsek zauważył, że nawet jeśli firmy są zainteresowane odnawialnymi źródłami energii, to i tak czekają na lepsze rozwiązania prawne, licząc na odblokowanie środków unijnych. Instalacje OZE ma już jedna trzecia firm i są one bardzo zadowolone z efektywności tych inwestycji.

Z raportu „Reakcje polskiego biznesu na szok energetyczny 2022 roku” wynika, że aktualnie aż 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw boi się wysokiej ceny energii, ale też przerw w jej dostawach, które mogą wstrzymać ich pracę. Aby temu zapobiec własnym agregatem prądotwórczym dysponuje już co piąta firma.

PAP

Poprzedni artykułKonfederacja żąda wstrzymania zamykania kopalń!
Następny artykułWarto doceniać i chwalić pracę podwładnego