fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajTak się strzyże owce pod państwowym jarzmem

Tak się strzyże owce pod państwowym jarzmem

Wszystko wskazuje na to, że ktoś wziął pieniądze i stworzył stronę, z góry olewając potencjalnych odbiorców. Po to tylko, żeby była - pisze libertarianin Jacek Sierpiński.

Bulwersującą sprawę o tym, jak strzyże się owce, opisał w mediach społecznościowych znany libertarianin Jacek Sierpiński:

Każdy rolnik, który sprzedaje kurczaki, indyki czy inny drób na ubój albo na eksport, musi na mocy ustawy przekazać 0,1 proc. ich wartości na Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego. Na co są przeznaczane pozyskiwane w ten sposób pieniądze (w zeszłym roku wpłynęło ponad 15 mln zł)? Na przykład na reklamy Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy na Facebooku zachęcające do odwiedzenia strony informującej o podrobach drobiowych. Problem polega na tym, że po kliknięciu w link okazuje się, iż dana strona jest nieosiągalna – „nie odnaleziono serwera”. Serwery DNS nie odnajdują nazwy podrobydrobiowe.pl. Znaczy to, że nie zdążono stworzyć strefy DNS dla domeny lub w ogóle strony.

Sierpiński dodaje jednak, że „nazwa podrobydrobiowe.pl zaczyna być powoli rozwiązywana przez niektóre serwery DNS. Mogę dostać się na stronę. I na dzień dobry otrzymuję ostrzeżenie o wadliwym certyfikacie”. Dzięki temu zauważył, że strona została zrobiona bardzo niechlujnie: „Czytając dalej, można mieć wrażenie, że fragmenty tekstu przeklejono z jakiejś innej strony i nie poprawiono. W jednym zdaniu jest napisane o podrobach drobiowych, ale w drugim już o wieprzowinie”.

„Chyba ktoś pospieszył się z reklamami. Tak wygląda wyrzucanie zebranych pod państwowym przymusem pieniędzy (małych bo małych, ale zawsze) w błoto” – komentuje Sierpiński.

Nie jest to odosobniony przypadek. Jak opisuje Sierpiński, tak samo błędny certyfikat (wskazujący na *.nazwa.pl) ma strona https://najlepszapolskawolowina.pl/ sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Strona powstała w 2018 r. Nie jest to certyfikat wygasły, tylko po prostu przeznaczony dla innej domeny (domyślny, jaki daje dostawca hostingu). Zdaniem komentatora, znaczy to, że najprawdopodobniej nikt nawet nie pofatygował się o zainstalowanie tam prawidłowego certyfikatu. Strona nie jest dostępna przez HTTP (przekierowuje na HTTPS).

Ile jeszcze funkcjonuje podobnych funduszy marnujących powierzone im pieniądze?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA