fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesTak silny i tak słaby polski rynek jabłek

Tak silny i tak słaby polski rynek jabłek

Polska – obok Chin, Stanów Zjednoczonych czy Turcji – należy do światowej czołówki pod względem produkcji jabłek. Jesteśmy największym ich dostawcą w Unii Europejskiej, ale rynek dynamicznie się zmienia, co nie gwarantuje polskim sadownikom spokojnego snu. Przed krajowym sektorem stoi wiele wyzwań, z którymi, aby nie zostać z tyłu, rychło muszą poradzić sobie polscy eksporterzy.

Tegoroczne zbiory jabłek w Unii Europejskiej zapowiadają się zadowalająco. Sadownicy liczyć mogą na około 5 procent więcej owoców niż wynosi średnia pięcioletnia. To oznacza  nawet o jedną dziesiątą więcej niż udało się zebrać w ubiegłym roku. Więcej jabłek równa się wszakże ich niższej cenie. Na nią z kolei największy wpływ ma jakość pozyskiwanych owoców, a ta w Polsce – choć znacznie wyższa niż przed laty – wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niemałym problemem dla branży są również rekordowo wysokie koszty produkcji, zbyt mała liczba pracowników sezonowych, logistyka eksportu, dynamicznie rozwijająca się konkurencja i wciąż obowiązujące rosyjskie embargo.

Bój o markę

Polskie jabłka potrzebują wzmożonych działań promocyjnych – tego zdania są przedstawiciele branży, która dostarcza już na rynek znaczne ilości jabłek deserowych najwyższej jakości. Niemałym wyzwaniem jest ustabilizowanie tej sytuacji i zapewnienie długoterminowych dostaw znacznych partii jednolitego towaru. Długofalowa perspektywa współpracy oparta o ustandaryzowaną jakość owoców otwiera znaczne możliwości negocjacyjne w kontaktach z zagranicznymi odbiorcami. Ich uzupełnieniem powinien być szeroko zakrojony marketing, który sprawi, że polskie jabłka wreszcie usadowią się na dobre wśród produktów sektora premium. Dopiero wówczas mówić można o uzyskiwaniu za produkty zadowalających cen, które wciąż stanowią bolączkę polskich sadowników.

Niezwykle istotne w tym kontekście jest także podążanie za światowymi trendami konsumenckimi. Tu na znaczeniu zyskują jabłka klubowe, które już zauważyć można w sklepach na terenie naszego kraju. Polska produkcja w większym stopniu dostosować powinna się także do uwarunkowań wynikających z naszego położenia geograficznego. Za naszą zachodnią granicą funkcjonuje społeczeństwo będące największym importerem jabłek na świecie. Niemcy są jednak dość wybredni. Konsumują oni wyszukane odmiany, takie jak Golden Delicious, Jonagold czy Belle de Boskoop, ale polscy producenci zdają się tego nie dostrzegać i dostarczają na tamtejszy rynek jedyne odmiany, których Niemcy mają w nadmiarze.
Promowanie marki polskich jabłek zacząć należy od skutecznego marketingu wśród najbliższych grup odbiorców.

Silna konkurencja

Poszukiwanie nowych smaków i dostosowywanie produkcji do trendów konsumenckich musi iść w parze z analizą konkurencji, a ta nie śpi. Podaż na jabłka nieustannie rośnie, co zauważają kolejne państwa. Nie chodzi tu już tylko o silną od lat Turcję, ale także o Serbię czy Mołdawię, które notują niebywałą dynamikę rozwoju sektora. Sadownicy z tych państw będą dążyć do zwiększania swojej obecności na rynkach, które dziś zagospodarowywane są także przez polskich rolników. Mowa tu choćby o Bliskim Wschodzie, który stanowi intratny kierunek zbytu polskich owoców. Także Polska musi dążyć do maksymalnej dywersyfikacji kierunków eksportowych, bo procesy otwierania się nowych rynków na nasze jabłka są stosunkowo czasochłonne.

Koszty jak nigdy, problemy jak zawsze

Planowane zyski polskich sadowników skutecznie obniżane są przez wciąż rosnące koszty produkcji i liczne problemy pojawiające się na kolejnych etapach łańcucha handlowego. Podstawowym są dziś dla sektora wysokie koszty nawozów, których stosowanie jest nieodłącznym elementem prowadzenia sadu. Więcej zapłacić dziś trzeba także pracownikom sezonowym, którzy – mimo że otrzymują o 30 proc. wyższe wynagrodzenie niż jeszcze kilka lat temu – nie chcą pracować w sadach. Nawet robotnicy z Ukrainy, którymi w ostatnich latach stało polskie sadownictwo, obecnie coraz częściej decydują się na wyjazdy do Niemiec czy innych krajów mitycznego (dla nich) Zachodu.
Wyższe są także koszty transportu, które „na lądzie” wzrosły o około jednej trzeciej, a w przypadku wyboru drogi morskiej – nawet o połowę. Rosną też koszty surowców, produkcji opakowań (przez wymogi UE), kartonów i szeregu innych składowych finalnej ceny jabłek.

Co dalej?

Branża sadownicza musi iść z duchem czasu. Już w najbliższych latach producenci będą musieli dostosować się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu – czy tego chcą, czy nie. Aby wyrównać straty z tego tytułu, wdrożony powinien zostać wreszcie w kraju plan realnego podniesienia konsumpcji jabłek połączony z silnym marketingiem ukierunkowanym na umiejętność rozpoznawania przez krajowego konsumenta jabłek pochodzących z sadów nad Wisłą. Sama branża dążyć będzie do postępującej konsolidacji sektora, która przełożyć ma się na profesjonalizację, a ta na większe przychody krajowych gospodarstw.

 

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

Polska powinna mieć swoją rakiję

Produkcja destylatów to element tradycji i kultury wielu regionów świata. Polska wcale nie jest tu białą plamą na mapie świata, ale od innych miejsc w samej choćby Unii Europejskiej odróżnia nas to, że wytwarzanie trunków o „słusznym” woltażu w domowych warunkach jest nad Wisłą po prostu nielegalne.
4 MIN CZYTANIA