fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaTak wygląda tempo rozwoju OZE w Polsce na tle Unii

Tak wygląda tempo rozwoju OZE w Polsce na tle Unii

Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce jest szybsze w elektroenergetyce niż w transporcie — wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 2020 r. Polska wypełniła unijny cel 15 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto, osiągając poziom 16,2 proc. To osiem razy więcej niż w 2004 r. Dynamika wzrostu przez te lata wyniosła 14,3 proc., gdy średnia unijna to 5,6 proc. Aż 54 proc. produkcji prądu z OZE w Polsce pochodzi z energii wiatrowej. Udział OZE w całej UE wyniósł w 2020 r. natomiast 22,1 proc. końcowego zużycia energii brutto.

Gorzej wygląda udział OZE w transporcie zarówno w Polsce, jak i w UE. W naszym kraju wyniósł on 6,6 proc., czyli mniej niż cel unijny, wynoszący 10 proc. Wynik osiągnięty przez UE to natomiast 10,2 proc., a granicę 10 proc. przekroczyło tylko 12 krajów członkowskich.

„Za 80 proc. OZE w transporcie odpowiadało zużycie biopaliw, co jest wynikiem o 15 pkt. proc. wyższym niż średnia dla UE (65  proc.). W 2020 r. elektryfikacja transportu odegrała stosunkowo niewielką rolę w osiągnięciu celu OZE w tym obszarze. Warto jednak zauważyć, że wykorzystanie energii elektrycznej z OZE w transporcie średnio w UE wzrosło dwukrotnie bardziej niż w  Polsce (16-krotny vs 7-krotny wzrost)” — podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA