fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaTak wygląda tempo rozwoju OZE w Polsce na tle Unii

Tak wygląda tempo rozwoju OZE w Polsce na tle Unii

Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce jest szybsze w elektroenergetyce niż w transporcie — wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 2020 r. Polska wypełniła unijny cel 15 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto, osiągając poziom 16,2 proc. To osiem razy więcej niż w 2004 r. Dynamika wzrostu przez te lata wyniosła 14,3 proc., gdy średnia unijna to 5,6 proc. Aż 54 proc. produkcji prądu z OZE w Polsce pochodzi z energii wiatrowej. Udział OZE w całej UE wyniósł w 2020 r. natomiast 22,1 proc. końcowego zużycia energii brutto.

Gorzej wygląda udział OZE w transporcie zarówno w Polsce, jak i w UE. W naszym kraju wyniósł on 6,6 proc., czyli mniej niż cel unijny, wynoszący 10 proc. Wynik osiągnięty przez UE to natomiast 10,2 proc., a granicę 10 proc. przekroczyło tylko 12 krajów członkowskich.

„Za 80 proc. OZE w transporcie odpowiadało zużycie biopaliw, co jest wynikiem o 15 pkt. proc. wyższym niż średnia dla UE (65  proc.). W 2020 r. elektryfikacja transportu odegrała stosunkowo niewielką rolę w osiągnięciu celu OZE w tym obszarze. Warto jednak zauważyć, że wykorzystanie energii elektrycznej z OZE w transporcie średnio w UE wzrosło dwukrotnie bardziej niż w  Polsce (16-krotny vs 7-krotny wzrost)” — podsumowano w artykule.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA