fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajTak źle w budowlance jeszcze nie było

Tak źle w budowlance jeszcze nie było

W 2023 roku przeprowadzono rekordową liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w polskiej branży budowlanej. To skutek inflacji.

W 2023 r. zadłużenie branży budowlanej w Polsce przekroczyło 1,5 mld zł – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Dług wzrósł o 262 mln zł i dotyczy głównie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz przedsiębiorstw wykonujących roboty specjalistyczne.

Wraz ze wzrostem ogólnego zadłużenia przybyło również dłużników, których w polskiej budowlance jest dzisiaj prawie 47 tys. Ich średni dług w ciągu roku wzrósł o przeszło 5 tys. zł i wynosi około 33 tys. zł. Prawie 70 proc. wszystkich dłużników z branży budowlanej to JDG, których jest prawie 32,5 tys., a ich długi przekraczają 780 mln zł. Pozostali dłużnicy to spółki prawa handlowego, których długi sięgają 761 mln zł.

Największy wpływ na branżę budowlaną miała bez wątpienia rosnąca inflacja, a wraz z nią gwałtowny skok cen materiałów budowlanych, paliw i energii. Na skutek rosnących stóp procentowych nastąpił paraliż na rynku kredytów hipotecznych i spadek popytu na nowe mieszkania. Finansowanie wielu inwestycji wciąż stoi pod znakiem zapytania z powodu choćby braku wypłaty środków z KPO

– przekazał w informacji prasowej Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Jeśli chodzi o zadłużenie poszczególnych sektorów branży budowlanej, to najwięcej długów mają firmy wykonujące roboty specjalistyczne (770 mln zł). Kolejne są firmy zajmujące się wznoszeniem budynków (660 mln zł) oraz wykonawcy obiektów inżynierii lądowej oraz wodnej (181,5 mln zł). Największe długi mają firmy budowlane z województwa mazowieckiego, gdzie sięgają one 306 mln złotych. Kolejne miejsca zajmują przedsiębiorcy z województw: śląskiego (195 mln zł) i wielkopolskiego (177 mln zł).

Polscy budowlańcy mają przeszło pół miliarda długu wobec branży zarządzania nieruchomościami, na 252 mln zł czekają firmy handlowe, zaś na 104 mln zł – firmy doradcze. Przeterminowane zobowiązania finansowe budowlańców wobec innych firm budowlanych, głównie podwykonawców, wynoszą prawie 165 mln zł. Firmy budowlane z Polski mają też swoich dłużników, bo inne przedsiębiorstwa zalegają im kwotę ponad 300 mln zł.

W 2023 r. przeprowadzono również rekordową liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w branży budowlanej, gdyż według danych Coface od stycznia do września br. było o 128 proc. więcej niewypłacalności niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponad 70 proc. z nich dotyczyło firm z sektora MŚP.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA