fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesTakie wyzwania czekają przedsiębiorców w 2022 roku

Takie wyzwania czekają przedsiębiorców w 2022 roku

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że 2022 rok będzie dla przedsiębiorców czasem dużych wyzwań w sferach klimatu, energii i ochrony środowiska.

Wyzwania te pojawią się zarówno na poziomie unijnym, jak i w Polsce. Konfederacja Lewiatan przypomina, że przedsiębiorcy czekają na nowy projekt ustawy wdrażający model rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego. W naszym kraju trwają też prace nad zmianą ustawy o OZE transponującą dyrektywę RED II, która jest kluczowa dla przedsiębiorców. Te przepisy mają pomóc bowiem w rozwoju i wzmocnieniu nowych rozwiązań oraz technologii sektora OZE. Lewiatan przypomina o mających się pojawić przepisach odblokowujących możliwość inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie, a także o tym, że powołany ma zostać Fundusz Transformacji Energetyki.

– Konieczne byłoby uwzględnienie ze środków Funduszu wsparcia związanego z koniecznymi zmianami w obszarze zasobów ludzkich, w tym możliwość dofinansowania przekwalifikowania zawodowego i szkoleń pracowników zatrudnionych dotychczas w szeroko rozumianym sektorze energetyki konwencjonalnej – przekazała w komunikacie prasowym Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Jeśli chodzi o Unię Europejską, to Konfederacja Lewiatan spodziewa się intensywnych negocjacji pakietu FIT or 55 ogłoszonego w lipcu i grudniu 2021 roku stanowiącego zestaw narzędzi prawodawczych, które mają służyć realizacji celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie i Europejskim prawie o klimacie. Dla Polski kluczowe będą zmiany w sektorze energetycznym i gospodarki odpadami.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA