fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaTransportTaksówki znikną z naszych ulic?

Taksówki znikną z naszych ulic?

W Polsce znikają kolejne firmy taksówkarskie, które są przejmowane przez oferujących przewozy za pośrednictwem aplikacji.

W Polsce ubywa tradycyjnych korporacji i stowarzyszeń taksówkarskich, a branża przewozów pasażerskich w miastach jest zdominowana przez platformy, które działają w oparciu o aplikacje na smartfony – informuje „Rzeczpospolita”.

Z artykułu gazety dowiadujemy się, że ostatnio bardzo aktywnym graczem na rynku przewozów w Polsce jest firma iTaxi, która przejęła gdańskie Stowarzyszenie Dajan Taxi. Nie zdradzono jednak szczegółów transakcji, czyli jaka była wartość przejęcia oraz ile samochodów i kierowców pozyska platforma iTaxi. Wszystko przez olbrzymią konkurencję na rynku platform przewozowych, które walczą o kierowców.

Analitycy Dun&Bradstreet zauważają, że wiele firm z branży taksówkowej pod wpływem nowoczesnej, internetowej konkurencji zmienia model działania lub decyduje się na bezpośrednią współpracę z platformami przewozowymi

– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Wśród wiodących operatorów flotowych w Polsce, które współpracują z Uberem czy Freenow jest firma Eternis. Jej prezes Kamil Leszczyński w rozmowie z „Rz” wyjaśnił, że w swoich szeregach ma wielu taksówkarzy, którzy po długoletniej współpracy z korporacjami zdecydowali się na pracę dla platform. Powodem takich decyzji kierowców są niższe koszty prowadzenia działalności za pośrednictwem platform przewozowych, co przekłada się na lepsze zarobki. Kierowcy pracujący dla nowoczesnych platform mają też doceniać swobodę działania.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA