fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaTransportTaksówki znikną z naszych ulic?

Taksówki znikną z naszych ulic?

W Polsce znikają kolejne firmy taksówkarskie, które są przejmowane przez oferujących przewozy za pośrednictwem aplikacji.

W Polsce ubywa tradycyjnych korporacji i stowarzyszeń taksówkarskich, a branża przewozów pasażerskich w miastach jest zdominowana przez platformy, które działają w oparciu o aplikacje na smartfony – informuje „Rzeczpospolita”.

Z artykułu gazety dowiadujemy się, że ostatnio bardzo aktywnym graczem na rynku przewozów w Polsce jest firma iTaxi, która przejęła gdańskie Stowarzyszenie Dajan Taxi. Nie zdradzono jednak szczegółów transakcji, czyli jaka była wartość przejęcia oraz ile samochodów i kierowców pozyska platforma iTaxi. Wszystko przez olbrzymią konkurencję na rynku platform przewozowych, które walczą o kierowców.

Analitycy Dun&Bradstreet zauważają, że wiele firm z branży taksówkowej pod wpływem nowoczesnej, internetowej konkurencji zmienia model działania lub decyduje się na bezpośrednią współpracę z platformami przewozowymi

– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Wśród wiodących operatorów flotowych w Polsce, które współpracują z Uberem czy Freenow jest firma Eternis. Jej prezes Kamil Leszczyński w rozmowie z „Rz” wyjaśnił, że w swoich szeregach ma wielu taksówkarzy, którzy po długoletniej współpracy z korporacjami zdecydowali się na pracę dla platform. Powodem takich decyzji kierowców są niższe koszty prowadzenia działalności za pośrednictwem platform przewozowych, co przekłada się na lepsze zarobki. Kierowcy pracujący dla nowoczesnych platform mają też doceniać swobodę działania.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA