fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatTalibowie uchwalili pierwszy budżet

Talibowie uchwalili pierwszy budżet

Rządzący Afganistanem Talibowie przyjęli pierwszy – od objęcia władzy w sierpniu 2021 roku – samodzielny krajowy budżet.

Ahmad Wali Hakmal, rzecznik resortu finansów podkreśla, że jest to pierwszy budżet od 20 lat, który nie został uzależniony od międzynarodowej pomocy. Trafiające do niego fundusze pochodzą m.in. z ceł czy podatku dochodowego. Wysokość budżetu na pierwsze trzy miesiące obecnego roku to 53,9 miliardów afgani (ok. 450 milionów euro lub 2 miliardy złotych). Kolejny plan finansowy zostanie ogłoszony w marcu.

Z tych środków mają zostać m.in. wypłacone pensje państwowym urzędnikom, jednak nie doprecyzowano jeszcze terminu ich przekazania.

Przed przejęciem władzy przez Talibów pomoc międzynarodowa stanowiła 80 procent wpływów do afgańskiej kasy. Do tej pory zamrożone przez USA są rezerwy banku centralnego Afganistanu o wartości 9,5 miliarda dolarów.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA