fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumTania produkcja może upaść. Amerykańskie firmy chcą wyprowadzić się z Chin.

Tania produkcja może upaść. Amerykańskie firmy chcą wyprowadzić się z Chin.

– Widzimy pojawiający się ogromny kryzys w łańcuchu dostaw – mówi senator z Colorado Cory Gardner dla "Washington Examiner". – Tania siła robocza lub tania produkcja mogą doprowadzić nas do skraju bankructwa, jeśli będziemy na nich polegać przez całe swoje życie i ulokujemy tam swoje środki utrzymania – dodaje.

Ostrzeżenie Gardnera zostało wywołane brakiem masek szpitalnych w Stanach Zjednoczonych, czego przyczyną była odmowa Pekinu umożliwienia amerykańskim firmom produkującym w Chinach wysłanie ich z kraju w czasie pandemii koronawirusa. Mozliwe, że gniew wywołany egoistyczną reakcją Chin na wybuch koronawirusa wywoła jedną z najbardziej istotnych zmian w światowej gospodarce w ostatnich latach.

– W obliczu pandemii kronawirusa ludzie zdają sobie sprawę, że każdy łańcuch dostaw, który ma pojedyncze punkty zaczepienia, jest niezwykle wrażliwy – tłumaczy Dean Cheng z Heritage Foundation, starszy pracownik naukowy w Asian Studies Center. – Chiny będą bardzo zaniepokojone.

Chińskim urzędnikom nie podoba się ten pomysł . W odpowiedzi na propozycje polityków Białego Domu, którzy podzielają poglądy Gardnera, Chińczycy mówią: – Taka próba wcale nie jest właściwym posunięciem  podczas pandemii, a tym bardziej realnym wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się teraz Stany Zjednoczone – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. – Posunięcie to spowoduje tylko jescze większe szkody dla narodu amerykańskiego – dodał. 

Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest rozwojowa.

DL/Washington Examiner 

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA