fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajTańszy gaz dla piekarni!

Tańszy gaz dla piekarni!

Piekarnie i cukiernie będą płacić mniej za gaz.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał obniżenie cen gazu dla piekarni i cukierni w Polsce. Jak dowiadujemy się z „Business Insider Polska” zmiany stawek nie nastąpią jednak natychmiastowo.

Podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w piekarni „Żytnia” w Dąbrówce (woj. mazowieckie), szef rządu zapowiedział, że stawka, jaką płacić będą piekarnie i cukiernie wynosić ma 200,17 zł za MWh. Obecny podczas spotkania minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dodał natomiast, że z pomocy nie będą mogły skorzystać wszystkie podmioty. Zgodnie z planem wsparcie będzie skierowane do małych i średnich piekarni.

– To będzie wielka ulga dla tych piekarni i cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie znacząco niższy koszt – wyjaśnił premier Morawiecki.

Polscy piekarze już od dłuższego czasu wzywali rząd do reakcji i zaoferowania pomocy w związku z rosnącymi cenami energii. Wielu przedsiębiorców wskazywało, że drożejący gaz sprawi, że niektóre z piekarni zbankrutują, co będzie skutkowało wzrostem bezrobocia. Ponadto sektor ostrzegał, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to pieczywo stanie się tak drogie, że będzie dla Polaków towarem luksusowym. Istniało również zagrożenie, że piekarze chcąc utrzymać się na rynku zaczną korzystać z tańszych składników. Już teraz w wielu piekarniach jakościowy chleb jest drogi, a niższe ceny są utrzymywane głównie przez dyskonty i większe sieci.

Piekarze apelują do rządu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA