Piekarnie i cukiernie będą płacić mniej za gaz.

Pixabay.com

Premier Mateusz Morawiecki obiecał obniżenie cen gazu dla piekarni i cukierni w Polsce. Jak dowiadujemy się z „Business Insider Polska” zmiany stawek nie nastąpią jednak natychmiastowo.

Podczas wizyty Mateusza Morawieckiego w piekarni „Żytnia” w Dąbrówce (woj. mazowieckie), szef rządu zapowiedział, że stawka, jaką płacić będą piekarnie i cukiernie wynosić ma 200,17 zł za MWh. Obecny podczas spotkania minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dodał natomiast, że z pomocy nie będą mogły skorzystać wszystkie podmioty. Zgodnie z planem wsparcie będzie skierowane do małych i średnich piekarni.

– To będzie wielka ulga dla tych piekarni i cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie znacząco niższy koszt – wyjaśnił premier Morawiecki.

Polscy piekarze już od dłuższego czasu wzywali rząd do reakcji i zaoferowania pomocy w związku z rosnącymi cenami energii. Wielu przedsiębiorców wskazywało, że drożejący gaz sprawi, że niektóre z piekarni zbankrutują, co będzie skutkowało wzrostem bezrobocia. Ponadto sektor ostrzegał, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to pieczywo stanie się tak drogie, że będzie dla Polaków towarem luksusowym. Istniało również zagrożenie, że piekarze chcąc utrzymać się na rynku zaczną korzystać z tańszych składników. Już teraz w wielu piekarniach jakościowy chleb jest drogi, a niższe ceny są utrzymywane głównie przez dyskonty i większe sieci.

Piekarze apelują do rządu

Poprzedni artykułRuch w galeriach handlowych maleje
Następny artykułAmerykańsko-chińska wojna o chipy i panele słoneczne się zaostrza