Obowiązująca do końca lipca tego roku Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dodał, że rząd pracuje nad tarczą antyputinowską.

nowy system ubezpieczeń rolniczych - grafika wpisu
Fot. Malwa/Forum Polskiej Gospodarki

– Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona, ponieważ walka z Putinem ma swoje koszty. Te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, w wyższych cenach gazu, ale także wyższych cenach innych surowców, a te surowce przekładają się na przykład na żywność. Wyższe ceny zboża to wyższe ceny żywności – powiedział Morawiecki.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br., obniżony został VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Premier przypomniał też, że rząd pracuje obecnie nad tarczą antyputinowską, która, według wcześniejszych zapowiedzi, będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.

Morawiecki powiedział ponadto, że po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska jest zjednoczona i nikt już nie ma złudzeń co do zbrodniczego charakteru systemu Władimira Putina.

– Jesteśmy w historycznym momencie, aby dać odpór tej brutalnej sile, która nie tylko swoją polityką, swoją propagandą, niszczy suwerenność państw. Dziś widzimy na Ukrainie że morduje niewinnych ludzi doprowadza do masakry rzezi bombardowania szpitali położniczych mordowania dzieci – podkreślił Morawiecki.

PAP

Poprzedni artykułWielki słoń w pokoju
Następny artykułZobacz, ilu ukraińskich kierowców zatrudnionych w polskich firmach pojechało na wojnę