fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajTarcza antykryzysowa 4.0 w Sejmie. Jakie propozycje zawiera dla przedsiębiorców?

Tarcza antykryzysowa 4.0 w Sejmie. Jakie propozycje zawiera dla przedsiębiorców?

Znalazło się w niej m.in. złagodzenie warunków ulgi na złe długi w PIT/CIT. Firma, która straciła na epidemii koronawirusa, będzie mogła z niej skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności (normalnie jest 90 dni). To polepszy sytuację przedsiębiorców, którym nie płacą na czas kontrahenci.

Tarcza 4.0 zwiększa też ulgę na darowizny. Firmy będą mogły odliczyć od dochodu wsparcie m.in. dla domów pomocy społecznej czy schronisk dla bezdomnych. Ulga obejmie też przekazywane szkołom komputery.

Kolejna zmiana dotyczy przedsiębiorców, którzy przez epidemię mieli kłopoty z realizacją kontraktów. Rozliczą w kosztach PIT/CIT kary i odszkodowania płacone kontrahentom np. z tytułu wad wykonanych usług.

Możliwość uzyskania świadczenia postojowego zostanie rozszerzona na samozatrudnionych, którzy obok działalności mają także inne źródło dochodu – etat lub zlecenie. Na takiej zmianie ma skorzystać nawet 50 tys samozatrudnionych działających w branży finansowej, handlowej i usługowej.

Także więksi przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników, zyskają nowe możliwości wprowadzania przestoju i obniżania im wymiaru czasu pracy. Nowa regulacja zawarta w projekcie przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł wprowadzić przestój z obniżeniem wynagrodzenia pracowników o połowę, lub obniżyć im wymiar czasu pracy nawet do 12 miesięcy.

Tarcza przewiduje dodatkowe „uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne”, dla przedsiębiorców którzy w czasie kryzysu wpadli w tarapaty finansowe. Procedura oddłużenia ma się odbywać w ciągu czterech miesięcy. O jej uruchomieniu ma decydować sam przedsiębiorca, wystarczy, że zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i opublikuje swoją decyzję w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Na tę ścieżkę będzie można wchodzić do 30 czerwca 2021 r. Nie będzie potrzeby angażowania sądu, ten może się pojawić dopiero wtedy, kiedy wierzyciel w obawie o swoje interesy lub nadzorca układu wystąpi do sądu o uchylenie skutków otwarcia postępowania.

Jeśli chodzi o sprawy karne to będzie można prowadzić zdalnie (poprzez wideokonferencje). Oskarżony będzie mógł w niej brać udział z kryminału. Pojawią się też rozszerzone przepisy o karaniu stalkingu i internetowych trolli. Wysokie grzywny mają grozić tym którzy będą przeszkadzać (zakłócać) w transmisjach online.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.