Kancelaria premiera, Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju kończą prace nad nową tarczą, która ma pomóc sprostać wyzwaniom wynikającym z napaści Rosji na Ukrainę – dowiadujemy się z „Dziennika Gazety Prawnej”.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Głównym celem nowej tarczy ma być walka z rosnącymi cenami oraz zapobieżenie nadejściu stagflacji. Jeden z doradców premiera zdradził gazecie, że właśnie dlatego tarcza antyputinowska będzie zawierała elementy tarczy inflacyjnej, która miała dotyczyć tylko pierwszego półrocza 2022 r. Teraz do ustalenia pozostaje na jak długo zostaną wydłużone te regulacje.

Jednym z nowych działań mają być dopłaty do nawozów, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi kosztów produkcji żywności, a co za tym idzie – cen w sklepach. Poza tym, resort finansów kończy prace nad nowelizacją Polskiego Ładu, która pierwotnie miała polegać na poszerzeniu ulgi dla klasy średniej.

„Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, finał jest bliski, a na tapecie jest nowy pomysł. Ma być prostszy niż to, nad czym do tej pory pracował resort, i zakładać, że obniżki będą miały bardziej powszechny charakter. Argumentem ma być bardzo dobra sytuacja budżetu po styczniu i lutym” – pisze „DGP”.

Rząd chce też zabezpieczyć podmioty, które dotychczas działały na rynkach wschodnich, a także zachęcić inwestorów działających w Rosji do przeniesienia się do Polski. Wszystko ma opierać się na nowym systemie zachęt.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poprzedni artykułArabia Saudyjska rozważa sprzedaż ropy Chinom w juanach
Następny artykułTak kończy się 15 lat kompletnie nieskutecznego grożenia Rosji palcem ze strony Unii Europejskiej