fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznes„Tarcza dla pogranicza” rusza. Sprawdź, kto może otrzymać wsparcie

„Tarcza dla pogranicza” rusza. Sprawdź, kto może otrzymać wsparcie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że od dziś przedsiębiorcy ze wschodnich województw Polski mogą starać się o wsparcie w ramach programu „Tarcza dla pogranicza”.

Resort rozwoju i technologii poinformował, że przedsiębiorcy z województwa lubelskiego i podlaskiego mogą ubiegać się o rządową pomoc w ramach programu „Tarcza dla pogranicza”. Łączna wartość najnowszej tarczy to około 100 mln zł.

Tarcza dla pogranicza – skąd ten pomysł?

Ministerstwo wyjaśniło, że „Tarcza dla pogranicza” powstała w reakcji na utrudnienia związane z sytuacją na granicy z Białorusią. Jej oficjalnym celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom ekonomicznym stanu wyjątkowego i czasowego zakazu przebywania na części obszarów województwa podlaskiego i lubelskiego, które obowiązywały w okresie od września 2021 roku do czerwca 2022 roku.

Pamiętamy o przedsiębiorcach z województw lubelskiego i podlaskiego, którzy w związku z sytuacją na granicy z Białorusią mieli utrudnioną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Od dzisiaj będą oni mogli składać wnioski o wsparcie finansowe

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Tarcza dla pogranicza – warunki pomocy

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani otrzymaniem rządowej pomocy mają czas na złożenie wniosku do 23 czerwca 2023 r. Dokumenty należy złożyć do odpowiedniego kompetencyjnie wojewody, który wyda decyzję w terminie 30 dni od złożenia przez wnioskodawcę kompletnego i poprawnego wniosku. Ewentualną wypłatą wsparcia będzie zajmował się Polski Fundusz Rozwoju.

Głównym warunkiem uzyskania pomocy w ramach programu „Tarcza dla pogranicza” jest wykazanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca okresu referencyjnego. O wsparcie będą mogli się starać przedsiębiorcy z województwa podlaskiego i lubelskiego, którzy prowadzą działalność gastronomiczną, turystyczną lub ułatwiającą nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Z pomocy będą mogli też skorzystać piloci wycieczek lub przewodnicy turystyczni, a także przedsiębiorcy wypożyczający i dzierżawiący sprzęt turystyczny i rekreacyjny oraz podmioty lub rolnicy świadczący usługi hotelarskie oraz usługi pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA