fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumTarcza PFR: co zyska mała lub średnia firma

Tarcza PFR: co zyska mała lub średnia firma

Szefowie firm z sektora MŚP, którzy biją się z myślami, czy uszczuplić zespół pracowników, powinni jak najszybciej zapoznać się z rozwiązaniami pomocowymi Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), który przygotował specjalną tarczę finansową. Na subwencję może liczyć przedsiębiorca, który zatrudnia od 10 do 249 pracowników. Jego roczny obrót lub suma bilansowa nie powinny przekraczać odpowiednio: 50 mln EUR i 43 mln EUR. Łączna wartość wsparcia dla firm tej wielkości wynosi 50 mld zł.

Warunek udzielenia pomocy: w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa przedsiębiorca musi utrzymać działalność i zatrudnienie. Pomoc jest skierowana do firm, które odnotowują spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego w 2019 r. — a przyczyną tego są problemy gospodarcze na skutek COVID-19. Wsparciem ma być kwota kilku procent tego spadku. Będzie ono polegało na prostych subwencjach wypłacanych za pośrednictwem banków komercyjnych.

Nawet 75 proc. tej pożyczki zostanie umorzone. Skąd będą pochodziły pieniądze na tzw. tarczę finansową PFR? W 90 proc. z emisji obligacji. Pierwsze przelewy mają trafić do MŚP — za pośrednictwem banków komercyjnych — już pod koniec kwietnia. Lista tych instytucji będzie dostępna na stronie www.pfr.pl. Przedsiębiorcy będą ubiegać się o subwencje w ramach bankowości elektronicznej. Mogą zapomnieć o składaniu stosu dokumentów, wystarczy jedno oświadczenie. Po roku nastąpi sprawdzenie, czy firmy wywiązały się z wymogu utrzymania działalności i zatrudnienia.

Co ważne, subwencja będzie wyliczana na podstawie wielkości przychodów osiągniętych w ubiegłym roku. Jeżeli spadek obrotów będzie miał poziom od 25 do 50 proc., to pomoc wyniesie 4 proc. wartości przychodów uzyskanych w 2019 r. W przypadku przedziału między 50 a 75 proc. będzie to 6 proc., a gdy spadek obrotów będzie wyższy niż 75 proc. — 8 proc. Biorąc pod uwagę średnie przychody w sektorze MŚP na poziomie ok. 31,3 mln zł, PFR szacuje, że średnia wysokość subwencji dla firmy wyniesie 1,9 mln zł. Natomiast maksymalne wsparcie nie przekroczy 3,5 mln zł. Warto podkreślić, że z pomocą mogą pożegnać się przedsiębiorstwa, wobec których są otwarte postępowania upadłościowe, likwidacyjne lub restrukturyzacyjne.

Istotnym wymogiem uzyskania subwencji jest rozliczanie podatków w naszym kraju (za dwa ostatnie lata obrotowe). Odejście od tej zasady jest możliwe tylko pod jednym warunkiem: przedsiębiorca zobowiąże się do przeniesienia rezydencji podatkowej do naszego kraju w ciągu dziewięciu miesięcy od otrzymania wsparcia. I jeszcze jeden warunek — przedsiębiorca prowadził działalność 31 grudnia 2019 r. i w tym czasie lub w momencie otrzymania finansowania nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Dobra wiadomość to taka, że rozłożenie tych płatności na raty lub ich odroczenie nie są traktowane jako zaległości.

Beneficjenci programu PFR będą mogli przeznaczyć subwencje na pokrycie kosztów prowadzonej działalności. W grę nie wchodzi zakup lub przejęcie innej firmy. Wsparcie można wykorzystać także na spłatę kredytów — do 25 proc. wartości zadłużenia. Firma może spodziewać się umorzenia subwencji nawet do 75 proc. po 12 miesiącach od dnia jej wypłaty. 25 proc. wartości subwencji będzie bezzwrotne, jeśli przedsiębiorca kontynuuje działalność w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Kolejne 25 proc. zależy od poniesionej przez firmę straty na sprzedaży, a dodatkowe 25 proc. — od utrzymania średniego zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

W przypadku zmniejszenia zatrudnienia procent zwrotu subwencji jest odpowiednio wyższy. PFR zastrzega, że szczegółowe zasady zwrotu pomocy będą określone w umowie między nim a Ministerstwem Rozwoju. Co istotne, korzystanie ze wsparcia PFR nie wyklucza możliwości ubiegania się o pomoc z innych programów rządowych proponowanych w pierwszej lub drugiej tarczy antykryzysowej.

W przypadku MŚP wysokość subwencji nie zależy od liczby pracowników (jak w przypadku mikrofirm), tylko od przychodów za poprzedni rok obrotowy. Przy założeniu, że średni roczny przychód sektora MŚP w roku obrotowym to 31 mln zł, subwencja wyniesie:
— 1 mln 252 tys. zł dla firmy, która straciła z powodu pandemii 25-50 proc. przychodów
— 1 mln 878 tys. zł dla firmy, która straciła 50-75 proc. przychodów
— 2 mln 504 tys. zł dla firmy, która straciła 75 proc. i więcej przychodów.

Przykład: Biuro podróży straciło 80 proc. przychodów w maju 2020 r. W 2019 r. odnotowało przychody na poziomie 37 mln zł. Maksymalna kwota subwencji, jaką może uzyskać firma, wynosi: 8 proc. x 37 mln zł = 2,96 mln zł.

Źródło: pb.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA