fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesTarcza prawna, czyli mniej biurokracji dla przedsiębiorców

Tarcza prawna, czyli mniej biurokracji dla przedsiębiorców

Rząd przyjął tzw. tarczę prawną, której celem jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia biznesu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda jest przekonany, że proponowane przez rząd rozwiązania będą korzystne dla wszystkich – obywateli, przedsiębiorców, ale też dla administracji publicznej. Założeniem jest przyspieszenie i uproszczenie procedur administracyjnych przy wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych. Ma to też nieść ze sobą oszczędności i poprawić współpracę między obywatelami a administracją. Projekt przewiduje zmianę ponad 40 ustaw.

– W otoczeniu prawnym nadal istnieją nadmierne wymagania i obciążenia administracyjne, które negatywnie wpływają na konkurencyjność polskiej gospodarki, a także na stosunek obywateli do państwa. Chcemy eliminować bariery administracyjne i prawne albo modyfikować je tak, aby były one przystępne dla obywateli. Jest to bardzo istotne w momencie trudności gospodarczych wynikających m.in. z sytuacji geopolitycznej. Wprowadzenie „tarczy prawnej” przyczyni się do sprostania wyzwaniom związanym z odpornością i konkurencyjnością polskiej gospodarki – powiedział Buda.

Podczas konferencji prasowej obecna była również wiceminister Olga Semeniuk, która dodała, że rozwiązania z „tarczy” pozytywnie wpłyną też na rynek pracy, bo przez redukcję biurokracji przyczynią się do rozwoju przedsiębiorczości.

– Reforma otoczenia prawnego przejawiająca się w zmniejszeniu obowiązków, elektronizacji procedur oraz w innych uproszczeniach będzie wspierała rozwój społeczny i gospodarczy – podkreśliła Olga Semeniuk.

Najważniejszymi rozwiązaniami z „tarczy prawnej” jest szersze wykorzystanie postępowania uproszczonego lub milczącego trybu załatwiania sprawy, ale też ostrożne wprowadzanie jednoinstancyjności, czy też wprowadzenie pełnej elektronizacji metod składania deklaracji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców. Do tego dochodzi usprawnienie szeregu procedur, w tym ograniczenie liczby składanych pism w różnorakich postępowaniach.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA