fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesTarcze finansowe. Ile otrzymali przedsiębiorcy?

Tarcze finansowe. Ile otrzymali przedsiębiorcy?

W ramach tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju polscy przedsiębiorcy otrzymali dotychczas ponad 70 miliardów złotych.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach tarcz finansowych polscy przedsiębiorcy otrzymali dotychczas 74,5 mld zł. Z tej kwoty aż 43,5 mld zł zostało im już umorzonych.

Prosty rachunek mówi, że do spłaty polskim przedsiębiorcom zostało jeszcze 31 mld zł. Według informacji przekazanych przez Pawła Borysa PFR spodziewa się, że do końca 2023 roku przedsiębiorcy spłacą około 20 mld zł z tego zobowiązania. Otrzymane przez PFR pieniądze będą mogły służyć jako spłata obligacji lub zapewnienie finansowania Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Te środki lokujemy jako wolną płynność, która może służyć dwom rodzajom wydatków; jeden to jest spłata tych zaciągniętych obligacji. […] Przyjęta przez Sejm ustawa wdrożeniowa dotycząca KPO mówi o tym, że PFR 'zapewnia finansowanie KPO’ – innymi słowy, ustawodawca postawił przed PFR-em takie zadanie, żeby po prostu zapewnić finansowanie KPO na tym etapie

– powiedział Paweł Borys.

Szef PFR dodał, że obecnie wypłacona kwota w ramach prefinansowania KPO to jest ponad 3 mld zł. Jednocześnie toczy się szereg przetargów i PFR zakłada, że kwota ta będzie rosła, bo wzrośnie zaawansowanie poszczególnych inwestycji.

PFR ruszył z tarczami antykryzysowymi w czasie pandemii koronawirusa, kiedy podczas lockdownów wielu polskich przedsiębiorców miało problemy z płynnością i groziło im zamknięcie biznesu.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA