fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKrajTauron oplótł światłowodem południową Polskę

Tauron oplótł światłowodem południową Polskę

Kojarzony z energetyką Tauron potrafi – jak się okazuje – skutecznie likwidować białe plamy w dostępie do sieci w kilku dużych regionach Polski. Już teraz śmiało można mówić o sukcesie: w ramach programu „Polska Cyfrowa” do szerokopasmowego internetu spółka przyłączyła setki tysięcy gospodarstw domowych, kilkaset gmin i miejscowości, ponad czterysta szkół i setki firm. A na tym nie koniec.

Tauron zakończył już projekt budowy sieci światłowodowej w południowej Polsce w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”. Na bazie nowoczesnej infrastruktury światłowodowej i transmisyjnej dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskało 104 tys. gospodarstw domowych oraz 428 jednostek oświatowych, przede wszystkim szkół. Superszybki internet dotarł do 876 miejscowości zlokalizowanych w 127 gminach. Chciałoby się zakrzyknąć: „wow”! Wrażenie robi również długość położonej sieci światłowodowej: 5,5 tys. kilometrów w linii prostej to odległość mniej więcej z Polski do indyjskiego Bombaju!

– Tauron wziął na siebie i realizuje misję cyfrowego rozwoju Polski na swoim obszarze działania, to jest trzech województw: dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego oraz w siedmiu tzw. obszarach konkursowych – informuje Artur Warzocha, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Tauron. A jak zapowiada Michał Ptaszyński, z-ca dyrektora w Departamencie Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:
– Do końca 2023 roku, dzięki aktywności spółki, przyłączonych zostanie ponad 2,1 mln gospodarstw domowych, zaś wartość wszystkich podpisanych umów sięgnie ponad 5,5 mld złotych.
– W ramach wykonania przez Tauron programu „Polska Cyfrowa” już co szósty mieszkaniec Polski ma dostęp do szerokopasmowego internetu” – dodaje Michał Ptaszyński.
Te liczby robią wrażenie.

Paweł Lewandowski, pełniący funkcję podsekretarza stanu w KPRM uważa, że sukces projektu „Polska Cyfrowa” w wykonawstwie firmy Tauron pokazuje, że spółki Skarbu Państwa działają w sposób odpowiedzialny, także w nowych dla nich obszarach. Działają tak same z siebie, nikt ich nie musi nawet do tego obligować. Potrafią przy tym doskonale wpisywać się w politykę prorozwojową kraju.

Pokrywamy białe plamy

Realizowany przez Tauron projekt ma także ważny cel likwidacji tzw. białych plam, czyli objęcia zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała dotychczas 30 Mb/s. Firma używa do tego głównie własnej infrastruktury, korzystając z ponad 92 tys. słupów, 2 tys. km światłowodów oraz przyłączając 100 węzłów dostępowych i agregacyjnych POPC.

– Bardzo dziękuję i cieszę się, że grupa Tauron wspomaga nas w walce z wykluczeniem cyfrowym i realizuje tak ważne inwestycje – mówi z satysfakcją Paweł Lewandowski, podsekretarz w KPRM.

Projekt realizowany był w obszarach konkursowych: Krakowskim C i Tarnowskim B, Katowickim i Tyskim, Rybnickim, Sosnowieckim, Oświęcimskim, Wałbrzyskim A oraz Wałbrzyskim B.

– Budowę sieci rozpoczęliśmy w lutym 2019 roku od Obszaru Katowickiego i Tyskiego. W 2022 roku kończyliśmy kolejno projekty we wszystkich siedmiu obszarach konkursowych. Ostatni z nich, największy, Wałbrzyski B odebrany został w listopadzie ubiegłego roku – wyjaśnia Leszek Chwalik, wiceprezes ds. handlowych Tauron Polska Energia.

– W sumie budowa sieci światłowodowej we wszystkich obszarach zajęła nam trzy lata i dziewięć miesięcy. Tauron jest więc liderem w zakresie realizacji tego przedsięwzięcia, wśród beneficjentów trzeciego naboru konkursu POPC jako pierwsi finalizowaliśmy budowę na kolejnych obszarach – dodaje wiceprezes Chwalik.

– Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Tauron jest jedynym podmiotem z branży energetycznej, a zarazem znaczącym graczem na polskim rynku jako Hurtowy Operator Telekomunikacyjny. Mam nadzieję, że będziemy te nasze usługi w dalszym ciągu rozwijać – dodaje prezes Warzocha.

Spółka w projekt zainwestowała ze środków własnych 92 mln złotych. Około 186 mln zł pochodziło z funduszy unijnych, a w sumie na rozwój infrastruktury dostępu do internetu w tzw. obszarach konkursowych przeznaczone zostało ponad 278 mln złotych. Zwłaszcza budowa sieci światłowodowych na terenach, gdzie – co tu dużo mówić – nie jest to zbyt rentowne, była możliwa dzięki mądremu podejściu zarządu Tauronu, dla którego oprócz pierwszoplanowego oczywiście zysku dla spółki liczą się także cele zrównoważonego rozwoju.

– Oczywistą jest rzeczą, że od samego początku projektu udział Tauronu jako spółki publicznej musiał być tak zaplanowany, by spinał się biznesowo. W mojej opinii nie do przecenienia jest także wkład spółki w rozwój szerokopasmowego internetu w Polsce, co animuje życie społeczno-gospodarcze, także lokalnie. Ważny jest także dodatkowy impuls, jaki swoim działaniem dajemy naszym przedsiębiorstwom, które mogą korzystać z nowoczesnych łączy – powiedział „Forum Polskiej Gospodarki” wiceprezes Artur Warzocha.

Ważne wsparcie szkolnej edukacji

Nie ma co ukrywać: projekt nie „spinałby się”, gdyby nie wsparcie funduszy unijnych z programu operacyjnego „Polska Cyfrowa” będącego częścią z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W wypełnianiu kryteriów tego programu spółka spisała się na medal.

– To, z czego jesteśmy szczególnie dumni, to że udało nam się założyć szybki internet w 428 szkołach i nie muszę szczególnie podkreślać, jak ważny w procesach edukacyjnych jest nieskrępowany dostęp uczniów i nauczycieli do sieci – mówiWojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa i dodaje, że szkoły zostały podłączone w sposób „bezpieczny”, by nie ułatwiać młodzieży dostępu do treści niestosownych czy niedozwolonych, ale wręcz odwrotnie, rekomendować pożyteczne w nauczaniu.

Także operatorom telekomunikacyjnym Tauron zapewnia otwarty i efektywny dostęp do sieci telekomunikacyjnej i to na jednakowych i niedyskryminujących warunkach. Spółka zawarła już 56 umów ramowych z Operatorami Korzystającymi, 22 z nich już aktywnie świadczy swoje usługi.

Z ostatnich informacji wynika, że dostęp do internetu światłowodowego uzyskało na dziś już pół miliona mieszkańców południowej Polski. Tempo wdrażania inwestycji jest więc naprawdę duże. I na tym na pewno nie koniec. Rozpoczął już kolejny etap prac polegający na „dogęszczaniu sieci”, robione są podłączenia adresów nieujętych wcześniej w programie POPC, a sąsiadujących z istniejącymi już podłączeniami.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Tauron świadomie realizuje całą inwestycję. Niewątpliwie podnosi ona standard życia Polaków wzbogacając życie społeczno-gospodarcze kraju.

Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA