fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajTauron oplótł światłowodem południową Polskę

Tauron oplótł światłowodem południową Polskę

Kojarzony z energetyką Tauron potrafi – jak się okazuje – skutecznie likwidować białe plamy w dostępie do sieci w kilku dużych regionach Polski. Już teraz śmiało można mówić o sukcesie: w ramach programu „Polska Cyfrowa” do szerokopasmowego internetu spółka przyłączyła setki tysięcy gospodarstw domowych, kilkaset gmin i miejscowości, ponad czterysta szkół i setki firm. A na tym nie koniec.

Tauron zakończył już projekt budowy sieci światłowodowej w południowej Polsce w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”. Na bazie nowoczesnej infrastruktury światłowodowej i transmisyjnej dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskało 104 tys. gospodarstw domowych oraz 428 jednostek oświatowych, przede wszystkim szkół. Superszybki internet dotarł do 876 miejscowości zlokalizowanych w 127 gminach. Chciałoby się zakrzyknąć: „wow”! Wrażenie robi również długość położonej sieci światłowodowej: 5,5 tys. kilometrów w linii prostej to odległość mniej więcej z Polski do indyjskiego Bombaju!

– Tauron wziął na siebie i realizuje misję cyfrowego rozwoju Polski na swoim obszarze działania, to jest trzech województw: dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego oraz w siedmiu tzw. obszarach konkursowych – informuje Artur Warzocha, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Tauron. A jak zapowiada Michał Ptaszyński, z-ca dyrektora w Departamencie Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:
– Do końca 2023 roku, dzięki aktywności spółki, przyłączonych zostanie ponad 2,1 mln gospodarstw domowych, zaś wartość wszystkich podpisanych umów sięgnie ponad 5,5 mld złotych.
– W ramach wykonania przez Tauron programu „Polska Cyfrowa” już co szósty mieszkaniec Polski ma dostęp do szerokopasmowego internetu” – dodaje Michał Ptaszyński.
Te liczby robią wrażenie.

Paweł Lewandowski, pełniący funkcję podsekretarza stanu w KPRM uważa, że sukces projektu „Polska Cyfrowa” w wykonawstwie firmy Tauron pokazuje, że spółki Skarbu Państwa działają w sposób odpowiedzialny, także w nowych dla nich obszarach. Działają tak same z siebie, nikt ich nie musi nawet do tego obligować. Potrafią przy tym doskonale wpisywać się w politykę prorozwojową kraju.

Pokrywamy białe plamy

Realizowany przez Tauron projekt ma także ważny cel likwidacji tzw. białych plam, czyli objęcia zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała dotychczas 30 Mb/s. Firma używa do tego głównie własnej infrastruktury, korzystając z ponad 92 tys. słupów, 2 tys. km światłowodów oraz przyłączając 100 węzłów dostępowych i agregacyjnych POPC.

– Bardzo dziękuję i cieszę się, że grupa Tauron wspomaga nas w walce z wykluczeniem cyfrowym i realizuje tak ważne inwestycje – mówi z satysfakcją Paweł Lewandowski, podsekretarz w KPRM.

Projekt realizowany był w obszarach konkursowych: Krakowskim C i Tarnowskim B, Katowickim i Tyskim, Rybnickim, Sosnowieckim, Oświęcimskim, Wałbrzyskim A oraz Wałbrzyskim B.

– Budowę sieci rozpoczęliśmy w lutym 2019 roku od Obszaru Katowickiego i Tyskiego. W 2022 roku kończyliśmy kolejno projekty we wszystkich siedmiu obszarach konkursowych. Ostatni z nich, największy, Wałbrzyski B odebrany został w listopadzie ubiegłego roku – wyjaśnia Leszek Chwalik, wiceprezes ds. handlowych Tauron Polska Energia.

– W sumie budowa sieci światłowodowej we wszystkich obszarach zajęła nam trzy lata i dziewięć miesięcy. Tauron jest więc liderem w zakresie realizacji tego przedsięwzięcia, wśród beneficjentów trzeciego naboru konkursu POPC jako pierwsi finalizowaliśmy budowę na kolejnych obszarach – dodaje wiceprezes Chwalik.

– Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Tauron jest jedynym podmiotem z branży energetycznej, a zarazem znaczącym graczem na polskim rynku jako Hurtowy Operator Telekomunikacyjny. Mam nadzieję, że będziemy te nasze usługi w dalszym ciągu rozwijać – dodaje prezes Warzocha.

Spółka w projekt zainwestowała ze środków własnych 92 mln złotych. Około 186 mln zł pochodziło z funduszy unijnych, a w sumie na rozwój infrastruktury dostępu do internetu w tzw. obszarach konkursowych przeznaczone zostało ponad 278 mln złotych. Zwłaszcza budowa sieci światłowodowych na terenach, gdzie – co tu dużo mówić – nie jest to zbyt rentowne, była możliwa dzięki mądremu podejściu zarządu Tauronu, dla którego oprócz pierwszoplanowego oczywiście zysku dla spółki liczą się także cele zrównoważonego rozwoju.

– Oczywistą jest rzeczą, że od samego początku projektu udział Tauronu jako spółki publicznej musiał być tak zaplanowany, by spinał się biznesowo. W mojej opinii nie do przecenienia jest także wkład spółki w rozwój szerokopasmowego internetu w Polsce, co animuje życie społeczno-gospodarcze, także lokalnie. Ważny jest także dodatkowy impuls, jaki swoim działaniem dajemy naszym przedsiębiorstwom, które mogą korzystać z nowoczesnych łączy – powiedział „Forum Polskiej Gospodarki” wiceprezes Artur Warzocha.

Ważne wsparcie szkolnej edukacji

Nie ma co ukrywać: projekt nie „spinałby się”, gdyby nie wsparcie funduszy unijnych z programu operacyjnego „Polska Cyfrowa” będącego częścią z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W wypełnianiu kryteriów tego programu spółka spisała się na medal.

– To, z czego jesteśmy szczególnie dumni, to że udało nam się założyć szybki internet w 428 szkołach i nie muszę szczególnie podkreślać, jak ważny w procesach edukacyjnych jest nieskrępowany dostęp uczniów i nauczycieli do sieci – mówiWojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa i dodaje, że szkoły zostały podłączone w sposób „bezpieczny”, by nie ułatwiać młodzieży dostępu do treści niestosownych czy niedozwolonych, ale wręcz odwrotnie, rekomendować pożyteczne w nauczaniu.

Także operatorom telekomunikacyjnym Tauron zapewnia otwarty i efektywny dostęp do sieci telekomunikacyjnej i to na jednakowych i niedyskryminujących warunkach. Spółka zawarła już 56 umów ramowych z Operatorami Korzystającymi, 22 z nich już aktywnie świadczy swoje usługi.

Z ostatnich informacji wynika, że dostęp do internetu światłowodowego uzyskało na dziś już pół miliona mieszkańców południowej Polski. Tempo wdrażania inwestycji jest więc naprawdę duże. I na tym na pewno nie koniec. Rozpoczął już kolejny etap prac polegający na „dogęszczaniu sieci”, robione są podłączenia adresów nieujętych wcześniej w programie POPC, a sąsiadujących z istniejącymi już podłączeniami.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Tauron świadomie realizuje całą inwestycję. Niewątpliwie podnosi ona standard życia Polaków wzbogacając życie społeczno-gospodarcze kraju.

Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA