fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesTe branże mają największe długi

Te branże mają największe długi

Na koniec 2021 r. największe zaległości wobec banków i dostawców odnotowano w firmach z branży handlowej – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

W sumie przedsiębiorstwa w Polsce na koniec grudnia 2021 r. zalegały bankom i dostawcom na kwotę przekraczającą 37 mld zł. To o prawie 3,8 mld zł więcej niż w 2020 r. Najwięcej długów mają firmy z branży handlowej, bo mowa tutaj o ponad 8,4 mld zł. Kolejne są branże przemysłowa (6,8 mld zł) oraz budowlana (5,8 mld zł).

Jeśli chodzi o udział firm z zaległościami w danej branży, to najwięcej przedsiębiorstw z problemami było w sektorze zajmującym się transportem i gospodarką magazynową. W tej gałęzi problemy z terminowością zobowiązań miało 8,5 proc. podmiotów. Kolejne były górnictwo (8,1 proc. firm) oraz branża gospodarująca odpadami i ściekami oraz dostawą wody (7,9 proc.).

W ciągu roku swoje zaległości najbardziej powiększyły: obsługa rynku nieruchomości, bo aż o 37 proc. do 2,2 mld zł i przemysł o 20 proc. do ponad 6,8 mld zł.

– Przez chwilę, po wynikach czwartego kwartału można było mieć nadzieję, że sytuacja w zaległościach firm będzie się poprawiała, ale przedsiębiorcom znów przybywa wyzwań, nasila się pandemia i przyspiesza inflacja. Do tego dochodzą zmiany podatkowe, wzrost cen gazu i energii elektrycznej, kłopoty z pozyskaniem pracowników czy choćby zmniejszenie popytu, który w minionym roku był wyższy ze względu na realizację zakupów przełożonych na później w pierwszym roku pandemii. A do tego, z uwagi na wzrost stóp procentowych, wzrosną koszty obsługi kredytów, co może przełożyć się na problemy z ich spłatą – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Niepewność polityczna głównym ryzykiem dla firm

Dyrektorzy generalni największych polskich firm uważają, że największym ryzykiem dla rozwoju ich przedsiębiorstw jest niepewność polityczna.
2 MIN CZYTANIA

Biznes apeluje o deregulację

Szefowie największych organizacji pracodawców w Unii Europejskiej w przyjętej Deklaracji Brukselskiej oświadczyli, że konieczne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej oraz powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA