Handel i budownictwo to branże, które są najmniej rzetelne w regulowaniu swoich zaległości finansowych wobec gmin – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Łączne długi konsumentów i firm wobec gmin wynoszą aż 12,4 mld zł. Warto jednak zaznaczyć, że raport „Polacy wobec dłużników gminnych” – przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej pod patronatem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – wykazał, że większość tego długu to zobowiązania konsumentów (12,3 mld zł). Firmy zalegają zatem gminom ze spłatą „tylko” 64,5 mln zł. Naturalnie przekłada się to na liczbę dłużników, bo niemal 629 tys. to osoby fizyczne, a niespełna 2 tys. to osoby prawne.

Z danych KRD wynika, że większość zadłużenia firm wobec gmin (52,8 mln zł), to zaległości spółek prawa handlowego, a najliczniejszą grupę zadłużonych stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze (1016 podmiotów winnych 11 mln zł).

Jeśli chodzi o branże, to największe zadłużenie wobec gmin mają handel i budownictwo. W przypadku handlu mamy do czynienia z największą liczbą dłużników, ale to budowlanka ma większe długi, bo mowa tutaj o 12,8 mln zł zaległości. Najwięcej niepłacących przedsiębiorców z tych sektorów działa w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Najmniej w podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

W kwestii wartości zadłużenia dominują województwa: łódzkie (24 mln zł), mazowieckie (12 mln zł) oraz śląskie (10,6 mln zł). Najmniej problemów z regulowaniem zobowiązań finansowych wobec gmin mają przedsiębiorcy z województw: świętokrzyskiego (64 tys. zł), podlaskiego (82,5 tys. zł) i opolskiego (127 tys. zł).

Badanie KRD wykazało też, że 69,4 proc. respondentów jest zdania, że „samorządy powinny podejmować skuteczne działania mające na celu odzyskanie zaległych opłat od gminnych dłużników”. Przeciwną opinię wyraziło 4,2 proc. badanych, natomiast co czwarty ankietowany nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

PAP

Poprzedni artykułPolacy czują się biedniejsi
Następny artykułForum Ekonomiczne – Rozmowa z Andrzejem Kensbokiem (wiceprezesem KGHM)