fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaKrajSprawdź, w których firmach płaci się najlepiej

Sprawdź, w których firmach płaci się najlepiej

W 2021 r. to wrocławski deweloper Develia płacił swoim pracownikom najwięcej – wynika z analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, który przyjrzał się zarobkom w spółkach giełdowych, których wartość rynkowa przekracza miliard złotych.

Grupa Develia, która w 2021 r. zatrudniała 172 osoby, płaciła swoim pracownikom przeciętnie 21,5 tys. zł, co przekładało się na zarobek netto na umowie o pracę na poziomie 11,8 tys. zł. To o 53,6 proc. więcej niż płacono w tej firmie rok wcześniej. Żadna polska spółka giełdowa nie dała w 2021 r. większych podwyżek.

Z zestawienia Business Insider Polska wynika, że tuż za wrocławskim deweloperem uplasowało się Asseco Poland, gdzie na pracownika płacono 19,7 tys. zł, co przekładało się na 10,8 tys. zł „na rękę”. To wzrost o 6,9 proc. rok do roku. Na ostatnim miejscu podium uplasował się również deweloper – Capital Park, który wydawał na pracownika 19,3 tys. zł, czyli 10,6 tys. zł netto.

W sumie w 2021 r. tylko siedem krajowych spółek płaciło pracownikom co najmniej 10 tys. zł netto. Znalazł się wśród nich m.in. potentat KGHM, w którym można było zarobić „na rękę” 10,5 tys. zł.

Jeśli chodzi o najwyższe środki przekazywane na wynagrodzenia, to wśród dwudziestu największych spółek giełdowych na czele uplasowało się Asseco Poland, które łącznie w 2021 r. przeznaczyło na ten cel aż 6,9 mld zł (spółka matka wydała na wynagrodzenia 423 mln zł). Kolejne były KGHM z 6,4 mld zł (spółka matka – 4,2 mld zł) oraz PZU z 5,6 mld zł.

Business Insider Polska sprawdził też, które z największych spółek giełdowych płaciły pracownikom najmniej. Na szarym końcu uplasowało się CCC Polska z niewiele ponad 2,1 tys. zł netto, a wyprzedziły je Dino Polska z 2,4 tys. zł oraz LPP z niespełna 2,9 tys. zł „na rękę”.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA