fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiTe firmy zapłaciły w Polsce najwyższe podatki

Te firmy zapłaciły w Polsce najwyższe podatki

Spółki Skarbu Państwa to podmioty, które zapłaciły zdecydowanie najwyższe podatki CIT za 2022 rok.

Orlen zapłacił za rok 2022 przeszło 4,3 mld zł z tytułu podatku CIT – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że płocki koncern był największym podatnikiem w kategorii podatnicy indywidualni.

Drugie miejsce w zestawieniu największych podatników indywidualnych zajęła Jastrzębska Spółka Węglowa, która zapłaciła ponad 1,3 mld zł, a trzecia była Grupa Lotos z 1,1 mld zł podatku. CIT powyżej 1 mld zł zapłaciła jeszcze PGE Górnictwo oraz Energetyka Konwencjonalna.

Kolejni najwięksi podatnicy w Polsce to: Santander Bank Polska (957 mln zł), Jeronimo Martins Polska (803 mln zł), Bank Polska Kasa Opieki S.A. (636 mln zł), LG Energy Solution Wrocław (505 mln zł), Bank Gospodarstwa Krajowego (499 mln zł) oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie (472 mln zł).

Tegoroczny wynik to nieco powtórka z ubiegłego roku, gdyż za 2021 r. w kategorii podatników indywidualnych na czele również był Orlen SA. Rok temu spółka zapłaciła jednak prawie trzy razy mniej podatku niż teraz, gdyż było to 1,5 mld zł. Różnice dotyczą kolejnych miejsc, gdyż druga była wówczas spółka P4 Sp. z o.o. z 1,4 mld zł podatku, a trzeci PGNiG z 1,1 mld zł.

Opublikowane przez resort finansów dane dotyczą zeznań podatników podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, podatkowych grup kapitałowych (PGK) oraz spółek nieruchomościowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA