fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwum#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Huawei Startup Challenge to organizowany już po raz trzeci konkurs przeznaczony do finansowego i mentorskiego wspierania polskich startupów impaktowych, które swoimi działaniami odpowiadają na palące problemy współczesności. Spośród blisko 170 zgłoszeń kapituła ekspercka wybrała ostatecznie 10 finalistów tegorocznej edycji, którzy następnie mierzyli się z wyzwaniami i zadaniami konkursowymi. Podczas gali finałowej wyłoniono trzech zwycięzców, którzy zaproponowali najciekawsze technologie z branży medtech. Laureaci otrzymali nagrody wysokości 40, 60 i 100 tys. zl na dalszy rozwój swoich rozwiązań.

Nowe oblicze medycyny

Najnowsza odsłona Huawei Startup Challenge udowodniła, iż nowe technologie potrafią iść w parze z realnymi potrzebami Polaków w zakresie ochrony zdrowia i życia. Kryzys związany z pandemią spowodował, że pacjenci coraz bardziej potrzebują nowoczesnych, zsynchronizowanych systemów służących nie tylko leczeniu, ale także diagnostyce, profilaktyce i późniejszej opiece. Proponowane w tym roku rozwiązania udowodniły, że już niebawem wirtualna rzeczywistość, innowacyjne oprogramowania, urządzenia ubieralne, uczenie maszynowe czy Big Data będą w stanie odmieniać oblicze nowoczesnej medycyny, czyniąc ją bardziej efektywną i przyjazną pacjentom. Innowacyjne technologie odpowiadają na problemy zdrowotne lub organizacyjne, o których zazwyczaj głośno się nie mówi, a które często się wręcz bagatelizuje.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został startup Clebre, który zaproponował wykorzystanie bezprzewodowego sensora do diagnozy pacjenta na podstawie bieżącego monitoringu snu i oddechu. Zaburzenia snu to przebadane zjawisko medyczne, które aktualnie dotyka globalnie aż 30 proc. społeczeństwa. Nieleczone może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Rozwiązanie proponowane przez Clebre odpowiada więc na rzeczywiste ryzyko dotyczące prozaicznej, codziennej czynności dokonywanej przez każdego człowieka, jaką jest sen, minimalizując potencjalne zagrożenia powiązane z jego zaburzeniami.

Drugie miejsce przyznano startupowi OASIS Diagnostics, który umożliwia 1-minutową diagnozę potencjalnych urazów poporodowych, które dotykać mogą aż 25 proc. kobiet. Technologia wpisuje się w nurt tzw. femtechu, czyli innowacji tworzonych przez kobiety z myślą o dobrostanie innych kobiet, ponieważ na czele zdobywcy II miejsca stoi prezeska – Katarzyna Borucka.

Na ostatnim stopniu podium uplasował się PioLigOn – startup, który za pomocą algorytmów produkuje nienaturalne peptydy potrzebne w leczeniu chorób rzadkich. VPDesigner42™ może okazać się przełomowym narzędziem w walce z takimi przypadłościami jak wirus opryszczki czy miażdżyca. To właśnie w dziedzinie produkcji leków najbardziej brakuje dofinansowań dla startupów, ponieważ działalność ta opiera się niejednokrotnie na wieloletnich badaniach i testach, w trakcie których inwestorzy nie zanotują znacznych zysków.

Holistyczny sposób

– Wszystkie zwycięskie startupy to fachowa pomoc w służbie ochrony zdrowia Polek i Polaków. Liczy się, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada niecałych trzech lekarzy, dlatego technologie mogą stać się bardzo istotną asystą w opiece medycznej, diagnostyce i leczeniu. Tym bardziej cieszy nas, że tegoroczni uczestnicy HSC pokazali, w jaki holistyczny sposób można podejść do tematu ochrony zdrowia. Aż 9 proc. propozycji dotyczyło technologii, które mogą pomóc w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych czy radzeniu sobie w kryzysie psychicznym. Cieszy nas, że technologie mogą okazać się przydatne także w poprawianiu dobrostanu psychicznego Polaków, na który bezpowrotnie wpłynęły kryzysy, z którymi zmagamy się w ostatnich latach – mówi Alicja Tatarczuk, menadżerka ds. CSR i Public Affairs w Huawei Polska.

Huawei niejednokrotnie w swoich działaniach okazywał wsparcie dla inicjatyw edukacyjnych, promujących innowacyjność młodych ludzi czy projekty dotyczące szeroko rozumianej inkluzywności społecznej, a do takich kategorii śmiało zaliczyć można startupy pozytywnego wpływu. Startupy te nie mogą liczyć w Polsce na duże dofinansowania, dlatego konkursy takie jak Huawei Startup Challenge stanowią dla nich często pierwszy milowy krok na drodze do osiągnięcia celów biznesowych.

Pod mentorskim okiem

Huawei rokrocznie organizuje także konkurs Seeds For The Future, w ramach którego wspiera tworzenie małych biznesów przez zdolnych studentów i studentki z Polski. Pod mentorskim okiem firmy powstał już projekt Sensideer przeznaczony do informowania kierowców o niebezpiecznych zwierzętach wyskakujących na drogę. Podczas zeszłorocznej edycji natomiast polski zespół HuaSquad zaproponował aplikację łączącą producentów żywności z dostawcami i klientami, która w europejskiej edycji konkursu Huawei TechForGood zajęła 6. miejsce.

Materiał powstał we współpracy z Huawei Polska

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA