fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatTechnologiczny gigant nie opuści Ukrainy

Technologiczny gigant nie opuści Ukrainy

Microsoft wspiera władze w Kijowie pomocą o wartości setek milionów dolarów.

Do spotkania wiceprezesa Microsoftu Brada Smitha i wicepremiera oraz ministra cyfrowej transformacji Ukrainy Mychajło Fedorowa doszło podczas konferencji Web Summit w Lizbonie.

Amerykańska korporacja zobowiązała się podczas niej do przekazania władzom w Kijowie szerokiego zakresu wsparcia w przyszłym roku i kontynuowania dotychczasowej współpracy. Oznacza to, że Ukraina otrzyma dostęp do usług Microsoftu wartych 100 milionów dolarów. Pomoc będzie się sprowadzać do możliwości korzystania przez organy rządowe z rozwiązań firmy, a także ze wsparcia przez przedsiębiorstwo projektów w dziedzinie sądownictwa, służby zdrowia, edukacji czy systemu celnego.

Microsoft przypomina, że od początku inwazji Rosji wartość wsparcia udzielonego Ukrainie przez korporację sięgnęła już 400 milionów dolarów. Przeniesiona została najważniejsza infrastruktura serwerowa tego państwa do centrów danych w całej Europie, dzięki czemu jest zabezpieczona przez rosyjskimi atakami hakerskimi. Dodatkowo na pomoc mogą liczyć organizacje humanitarne funkcjonujące na Ukrainie.

Jednocześnie korporacja jako jedna z pierwszych wycofała się w marcu z rosyjskiego rynku.

blogs.microsoft.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA