fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesTego Niemcy się nie spodziewali. Brakuje im butelek na… piwo!

Tego Niemcy się nie spodziewali. Brakuje im butelek na… piwo!

Niemieckie browary alarmują, że mają coraz większe problemy z pozyskaniem butelek na piwo.

Niemiecki Związek Piwowarów alarmuje, że ceny szklanej butelki wzrosły w ostatnich miesiącach o 80 procent. Jest to w dużej mierze efekt wojny na Ukrainie. Pracę zawiesiło wielu producentów szkła z tego kraju, którzy dotychczas zaopatrywali browary w Niemczech. Ponadto wstrzymano też dostawy z Rosji i Białorusi. Dodatkowo rosną ceny produkcji szkła w Niemczech – głównie ze względu na coraz wyższe koszty energii. Droższy jest też papier na etykiety i palety do magazynowania skrzynek z alkoholem.

Inflacja w Niemczech sięga już poziomu prawie 9 procent, podczas gdy sprzedaż żywności i napojów spadła o niespełna 8 procent względem roku poprzedniego.

Zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, zdecydowana większość (80 procent) piwa jest sprzedawana w butelkach. Są one objęte systemem kaucyjnym, który przewiduje zwrot 8-15 eurocentów za każdą. Często jednak butelki są wyrzucane na śmietnik albo magazynowane przez konsumentów w piwnicach czy garażach. Dlatego browary apelują do mieszkańców o wyczyszczenie tych miejsc i zwrot szklanych butelek.

W Niemczech działa 1500 browarów, a w obiegu są 4 miliardy butelek na piwo.

nytimes.com, businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA