fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesTego Niemcy się nie spodziewali. Brakuje im butelek na… piwo!

Tego Niemcy się nie spodziewali. Brakuje im butelek na… piwo!

Niemieckie browary alarmują, że mają coraz większe problemy z pozyskaniem butelek na piwo.

Niemiecki Związek Piwowarów alarmuje, że ceny szklanej butelki wzrosły w ostatnich miesiącach o 80 procent. Jest to w dużej mierze efekt wojny na Ukrainie. Pracę zawiesiło wielu producentów szkła z tego kraju, którzy dotychczas zaopatrywali browary w Niemczech. Ponadto wstrzymano też dostawy z Rosji i Białorusi. Dodatkowo rosną ceny produkcji szkła w Niemczech – głównie ze względu na coraz wyższe koszty energii. Droższy jest też papier na etykiety i palety do magazynowania skrzynek z alkoholem.

Inflacja w Niemczech sięga już poziomu prawie 9 procent, podczas gdy sprzedaż żywności i napojów spadła o niespełna 8 procent względem roku poprzedniego.

Zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, zdecydowana większość (80 procent) piwa jest sprzedawana w butelkach. Są one objęte systemem kaucyjnym, który przewiduje zwrot 8-15 eurocentów za każdą. Często jednak butelki są wyrzucane na śmietnik albo magazynowane przez konsumentów w piwnicach czy garażach. Dlatego browary apelują do mieszkańców o wyczyszczenie tych miejsc i zwrot szklanych butelek.

W Niemczech działa 1500 browarów, a w obiegu są 4 miliardy butelek na piwo.

nytimes.com, businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA