Mimo szalejącej w naszym kraju inflacji, branża IT wydaje się być na nią odporna – wynika z danych opublikowanych przez portal Kodilla.pl.

Pexels.com

Dane zebrane przez Kodilla.com wykazały, że w czerwcu 2022 r. stawki pracowników IT w porównaniu do czerwca 2021 r. wzrosły średnio o 21 proc. Z kolei dane Just Join IT mówią, że podwyżki wynagrodzeń w IT sięgają nawet 40 proc. rok do roku.

– Okazało się, że IT to jedyna branża, w której mimo inflacji warunki finansowe zatrudnienia są na dobrym, a gdzieniegdzie nawet bardzo dobrym poziomie. Pracownicy nie czują tu kryzysu, jak w innych sektorach – powiedziała Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com. – Sektor IT kusi nie tylko zarobkami, ale również stabilnością zatrudnienia – dodała.

Kodilla informuje, że najlepiej zarabiają specjaliści znający język Python, bo w trzecim kwartale 2021 r. ich zarobki oscylowały od 16 tys. do 23 tys. zł, a w analogicznym okresie 2022 r. było to już od 23 tys. do 25 tys. zł. Zarobki jednak rosły u wszystkich specjalistów z branży, od testerów po developerów. Mowa tu o wzrostach od 5 do 40 proc.

– Praktycznie wszystkie wskazane specjalizacje mogły liczyć na wzrost widełek większy niż wskaźnik inflacji, a ich wysokość odzwierciedla obecne trendy rynkowe. Wzrosty w wynagrodzeniach dosyć dobrze korelują ze zwiększonym popytem na specjalistów, którego przejawem jest większa liczba ofert w konkretnych specjalizacjach – powiedział Michał Szum, head of customer Care w Just Join IT. – Na znaczeniu wciąż zyskuje język Python, mający sporo wspólnego z większą gałęzią, jaką jest inżynieria danych, która – ukazana jako osobna kategoria – także zaliczyła solidny plus. Drugi duży trend wzrostowy to DevOps, który wdziera się do coraz większej liczby firm, jako osobne stanowisko inżynierskie, co zwiększa popyt także na tych specjalistów – dodał.

Wysokie zarobki i dobre warunki pracy sprawiają, że w branży IT jest też rekordowo wysoka satysfakcja pracowników. Według cytowanych danych firmy Randstad w trzecim kwartale 2022 roku aż 84 proc. badanych deklarowało zadowolenie z pracy, a brak zadowolenia zgłosiło tylko 9 proc.

Kodilla.com

Poprzedni artykułCoraz więcej naruszeń praw pracowników
Następny artykułPolityka zero-COVID, czyli jak Chiny znalazły się w sytuacji bez wyjścia