fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesTej branży inflacja niestraszna

Tej branży inflacja niestraszna

Mimo szalejącej w naszym kraju inflacji, branża IT wydaje się być na nią odporna – wynika z danych opublikowanych przez portal Kodilla.pl.

Dane zebrane przez Kodilla.com wykazały, że w czerwcu 2022 r. stawki pracowników IT w porównaniu do czerwca 2021 r. wzrosły średnio o 21 proc. Z kolei dane Just Join IT mówią, że podwyżki wynagrodzeń w IT sięgają nawet 40 proc. rok do roku.

– Okazało się, że IT to jedyna branża, w której mimo inflacji warunki finansowe zatrudnienia są na dobrym, a gdzieniegdzie nawet bardzo dobrym poziomie. Pracownicy nie czują tu kryzysu, jak w innych sektorach – powiedziała Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com. – Sektor IT kusi nie tylko zarobkami, ale również stabilnością zatrudnienia – dodała.

Kodilla informuje, że najlepiej zarabiają specjaliści znający język Python, bo w trzecim kwartale 2021 r. ich zarobki oscylowały od 16 tys. do 23 tys. zł, a w analogicznym okresie 2022 r. było to już od 23 tys. do 25 tys. zł. Zarobki jednak rosły u wszystkich specjalistów z branży, od testerów po developerów. Mowa tu o wzrostach od 5 do 40 proc.

– Praktycznie wszystkie wskazane specjalizacje mogły liczyć na wzrost widełek większy niż wskaźnik inflacji, a ich wysokość odzwierciedla obecne trendy rynkowe. Wzrosty w wynagrodzeniach dosyć dobrze korelują ze zwiększonym popytem na specjalistów, którego przejawem jest większa liczba ofert w konkretnych specjalizacjach – powiedział Michał Szum, head of customer Care w Just Join IT. – Na znaczeniu wciąż zyskuje język Python, mający sporo wspólnego z większą gałęzią, jaką jest inżynieria danych, która – ukazana jako osobna kategoria – także zaliczyła solidny plus. Drugi duży trend wzrostowy to DevOps, który wdziera się do coraz większej liczby firm, jako osobne stanowisko inżynierskie, co zwiększa popyt także na tych specjalistów – dodał.

Wysokie zarobki i dobre warunki pracy sprawiają, że w branży IT jest też rekordowo wysoka satysfakcja pracowników. Według cytowanych danych firmy Randstad w trzecim kwartale 2022 roku aż 84 proc. badanych deklarowało zadowolenie z pracy, a brak zadowolenia zgłosiło tylko 9 proc.

Kodilla.com

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA