fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaInnowacjeTelemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna należy do głównych obszarów technologicznych, które będą miały największą przydatność dla polskiej gospodarki w przyszłości. W ciągu dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie.

Według analizy megatrendów przeprowadzonej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” inteligentne rolnictwo oraz telemedycyna to najbardziej perspektywiczne obszary technologiczne dla rozwoju w polskiej gospodarce. Kolejne są inteligentne sieci energetyczne oraz branża food tech.

Telemedycyna to przyszłość polskiej gospodarki

Według analizy przytaczanej w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego potencjał telemedycyny – jako trendu technologicznego dla rozwoju polskiej gospodarki – sięga 3,6 punktu w pięciostopniowej skali. Zdalne monitorowanie zdrowia pacjenta może przynieść pozytywne efekty w rozwiązywaniu niektórych problemów systemowych w polskiej służbie zdrowia.

Eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz prognozują, że sektor wirtualnej diagnostyki medycznej w ciągu kolejnej dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie. Może to pozwolić na ograniczenie problemu z niedoborami kadrowymi w służbie zdrowia, ale też zmniejszyć koszty hospitalizacji i przyspieszyć diagnostykę.

Inteligentne rolnictwo i food tech również istotne

Sieć Badawcza Łukasiewicz wskazała, że w przypadku inteligentnego rolnictwa ma ono szczególne znaczenie w obliczu wyzwań cywilizacyjnych wynikających ze zmian klimatycznych oraz z potencjalnego kryzysu żywnościowego, które mogą dotknąć cały świat. Według przytaczanych przez PIE prognoz globalne zapotrzebowanie na żywność do 2050 r. wzrośnie aż o 60 proc.

W związku z tym duże znaczenie będzie miał też rozwój rozwiązań w zakresie technologii żywnościowych (food tech). Poważną rolę przewiduje się też dla innowacji w obszarze energetyki i rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

Kiedy sztuczna inteligencja stwierdza, że nie żyjesz, czyli nędzne oszustwa „piratów nekrologów”

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w nagłówkach informacje o fałszywych, sztucznie spreparowanych nekrologach – wśród nich znajdują się nawet takie, które przekazują wiadomość o śmierci wciąż żyjących osób. Jak się okazuje, stoi za tym czyjś interes.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA