fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeTelemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna należy do głównych obszarów technologicznych, które będą miały największą przydatność dla polskiej gospodarki w przyszłości. W ciągu dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie.

Według analizy megatrendów przeprowadzonej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” inteligentne rolnictwo oraz telemedycyna to najbardziej perspektywiczne obszary technologiczne dla rozwoju w polskiej gospodarce. Kolejne są inteligentne sieci energetyczne oraz branża food tech.

Telemedycyna to przyszłość polskiej gospodarki

Według analizy przytaczanej w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego potencjał telemedycyny – jako trendu technologicznego dla rozwoju polskiej gospodarki – sięga 3,6 punktu w pięciostopniowej skali. Zdalne monitorowanie zdrowia pacjenta może przynieść pozytywne efekty w rozwiązywaniu niektórych problemów systemowych w polskiej służbie zdrowia.

Eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz prognozują, że sektor wirtualnej diagnostyki medycznej w ciągu kolejnej dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie. Może to pozwolić na ograniczenie problemu z niedoborami kadrowymi w służbie zdrowia, ale też zmniejszyć koszty hospitalizacji i przyspieszyć diagnostykę.

Inteligentne rolnictwo i food tech również istotne

Sieć Badawcza Łukasiewicz wskazała, że w przypadku inteligentnego rolnictwa ma ono szczególne znaczenie w obliczu wyzwań cywilizacyjnych wynikających ze zmian klimatycznych oraz z potencjalnego kryzysu żywnościowego, które mogą dotknąć cały świat. Według przytaczanych przez PIE prognoz globalne zapotrzebowanie na żywność do 2050 r. wzrośnie aż o 60 proc.

W związku z tym duże znaczenie będzie miał też rozwój rozwiązań w zakresie technologii żywnościowych (food tech). Poważną rolę przewiduje się też dla innowacji w obszarze energetyki i rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA