fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeTelemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna receptą na rozwój polskiej służby zdrowia

Telemedycyna należy do głównych obszarów technologicznych, które będą miały największą przydatność dla polskiej gospodarki w przyszłości. W ciągu dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie.

Według analizy megatrendów przeprowadzonej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” inteligentne rolnictwo oraz telemedycyna to najbardziej perspektywiczne obszary technologiczne dla rozwoju w polskiej gospodarce. Kolejne są inteligentne sieci energetyczne oraz branża food tech.

Telemedycyna to przyszłość polskiej gospodarki

Według analizy przytaczanej w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego potencjał telemedycyny – jako trendu technologicznego dla rozwoju polskiej gospodarki – sięga 3,6 punktu w pięciostopniowej skali. Zdalne monitorowanie zdrowia pacjenta może przynieść pozytywne efekty w rozwiązywaniu niektórych problemów systemowych w polskiej służbie zdrowia.

Eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz prognozują, że sektor wirtualnej diagnostyki medycznej w ciągu kolejnej dekady będzie się rozwijał w tempie 15 proc. rocznie. Może to pozwolić na ograniczenie problemu z niedoborami kadrowymi w służbie zdrowia, ale też zmniejszyć koszty hospitalizacji i przyspieszyć diagnostykę.

Inteligentne rolnictwo i food tech również istotne

Sieć Badawcza Łukasiewicz wskazała, że w przypadku inteligentnego rolnictwa ma ono szczególne znaczenie w obliczu wyzwań cywilizacyjnych wynikających ze zmian klimatycznych oraz z potencjalnego kryzysu żywnościowego, które mogą dotknąć cały świat. Według przytaczanych przez PIE prognoz globalne zapotrzebowanie na żywność do 2050 r. wzrośnie aż o 60 proc.

W związku z tym duże znaczenie będzie miał też rozwój rozwiązań w zakresie technologii żywnościowych (food tech). Poważną rolę przewiduje się też dla innowacji w obszarze energetyki i rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

Smart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Na Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego została przedstawiona sprawa dyskryminacji polskiego producenta urządzeń przytrzymujących dla dzieci w samochodzie – Smart Kid Belt.
2 MIN CZYTANIA

Światowy gigant otworzy w Polsce nowoczesny hub

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Wszystko po to, aby pracować nad innowacjami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA