fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumTelepraca konieczna i bezpieczna

Telepraca konieczna i bezpieczna

Pracę online, przy konieczności jak najbardziej żywego kontaktu z kontrahentami i przeprowadzania większych spotkań pracowniczych, warto zorganizować przy wsparciu wideokonferencji. Dziś to nie tylko alternatywa dla dalekich wyjazdów służbowych, czy narad międzyoddziałowych. W okresie kwarantanny to konieczność. W przyszłości może stać się użytecznym i często używanym narzędziem w codziennej działalności firmy.

Na co się zdecydować?

Firma, chcąc organizować wideokonferencje, staje przed decyzją, czy do komunikacji wykorzystać osobny terminal, czy może zainstalować na komputerach programy pozwalające korzystać z chmury obliczeniowej?

Co jest lepsze?

Nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki system i jaki sprzęt jest najlepszy dla danej firmy do zorganizowania spotkania na odległość. Jak przedsiębiorstwo funkcjonuje i kto z kim ma się docelowo porozumiewać. Możliwości jest wiele, wystarczy dobrać je do swoich potrzeb. Programy takie jak np. MyOwnConference obsługują aż 16 języków. Pozwalają na jednoczesne uczestnictwo nawet 5 tys. osób. Dodatkowo umożliwiają tworzenie ankiet, wyświetlanie prezentacji i prywatne rozmowy na czacie , bez wglądu innych uczestników spotkania. Aplikację można instalować korzystając z Maca, PC, iPad, iPhone, Android. WebEx natomiast daje tablicę do wspólnych notatek, a w przypadku GoToMeeting uczestnicy spotkania mogą w trybie rzeczywistym edytować dokument, zapisać i pobrać materiały lub zapoznać się z działaniem programów. AnyMeeting umożliwia prowadzenie konferencji w jakości HD. Korzystanie z tych wszystkich aplikacji jest płatne.

Jednak rezygnując z bardzo wysokiej jakości, można znaleźć darmowe narzędzie do prowadzenia wideorozmów, jakim jest Google Hangouts. Warte przemyślenia, bo zintegrowane z innymi produktami od Google, np. z Kalendarzem Google. W trakcie spotkania uczestnicy mogą dzielić się plikami z Dysku Google. Transmisja na żywo ma opóźnienie około minuty, co może nieco utrudniać wymianę myśli.

Terminale, czyli systemy wielokonferencyjne

Chcąc uzyskać efekt zbliżony do udziału w normalnej konferencji, warto zainwestować w wydajny niezależny terminal. Oferuje on najwyższej jakości połączenia, które cechuje bardzo wysoka rozdzielczość i płynność obrazu oraz bardzo dobry dźwięk. Wykorzystywany sprzęt jest odpowiednio dostosowany do potrzeb komunikacji biznesowej. System nie korzysta z chmury, więc bezpieczeństwo przepływu danych jest jeszcze większe. Takie rozwiązanie wymaga jednak stałej współpracy z IT i sprawdza się najlepiej w korporacjach, jednostkach administracyjnych, samorządowych i do rozmów na wyższych szczeblach firm, na przykład pomiędzy członkami zarządu czy rady nadzorczej.

Rozmowy w chmurze

Większość aplikacji do wideokonferencji znajdziemy w tzw. chmurach obliczeniowych. Zaletą korzystania z nich jest to, że są proste w obsłudze, podobne do pozostałych programów, którymi pracownicy posługują się na co dzień. Wystarczy kliknąć w odpowiedni przycisk, by połączyć się z dowolnym miejscem na ziemi, poprzez swój laptop, tablet czy smartfon, które dziś na ogół są wyposażone i w kamerkę, i w przyzwoity mikrofon. Za te usługi trzeba płacić abonament w trybie miesięcznym lub rocznym, rzadziej za jednorazowy dostęp.

Ceny są różne, w zależności od aplikacji i rodzaju wykupionej usługi – od 9 do nawet 300 euro miesięcznie. Jeśli firma zakupiła klasyczne pakiety biurowe – Office od Microsoft, czy G Suite od Google, to zawierają one w swoim zestawie także aplikacje do robienia spotkań online – Microsoft Teams albo Hangouts Meet. Warto je wykorzystać, tym bardziej że opłacone zostały już w ramach zakupu całego pakietu. Z takich wideokonferencji, pomimo pewnych obaw o bezpieczeństwo chmury, korzystają też firmy szczególnie dbające o utajnienie swoich danych. Niektóre aplikacje oferują np. usługi, które mogą być postawione lokalnie, w danym przedsiębiorstwie, na przykład Vidyo z usługą Saas. Komunikacja jest tam szyfrowana na każdym etapie połączenia.

Chmura jest dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Świetnie służy porozumiewaniu się z pracującymi zdalnie lub mobilnymi pracownikami, a także z klientami. Nie wymaga przy tym też stałego nadzoru specjalistów IT.

Możliwości jest sporo. Zanim firma się na coś zdecyduje, powinna przejrzeć dostępne rankingi programów wideokonferencyjnych oraz ich dostawców i oczywiście szczegółowo zapoznać się z ofertą, dobierając ją do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA