fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesTen sektor rósł w Polsce nawet w trakcie pandemii

Ten sektor rósł w Polsce nawet w trakcie pandemii

Polska jest w czołówce producentów opakowań w Unii Europejskiej — wynika z raportu Banku Pekao.

W 2020 r. łączna wartość produkcji opakowań w Polsce wyniosła prawie 45 mld zł, co plasuje nas w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Jednocześnie udział polskiego sektora produkcji opakowań w eksporcie wzrósł z 6 proc. w 2010 r. do 10 proc. w 2020 r. Tego rozwoju nie zatrzymała też pandemia koronawirusa.
„Przyrost o 1,2 proc. w 2020 roku (wobec spadku o ponad 3 proc. na poziomie szerokiego przemysłu) to bardzo dobry wynik, świadczący o roli sektora i jego odporności. Ta ostatnia wynika z niskiej wrażliwości na wahania głównych odbiorców opakowań (m.in. przemysłu spożywczego czy chemicznego), jak też z elastyczności samych ich producentów” – napisano w raporcie.

Warto również odnotować, że polska branża opakowaniowa jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości firm ją tworzących, bowiem aż 45 proc. przychodów sektora pokrywają małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 249 pracowników.

Wśród wyzwań stojących przed polskim sektorem opakowań analitycy Banku Pekao wymieniają unijny Zielony Ład i związaną z tym konieczność przejścia na bardziej ekologiczne rozwiązania produkcyjne, ale też oczywiście stronę kosztową, na którą wpływ ma presja kosztów pracy, energii oraz surowców. Jednocześnie eksperci banku twierdzą, że prognozy rozwojowe dla polskiej branży opakowań są korzystne i w kolejnych latach powinna ona rosnąć.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA