fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesTen sektor rósł w Polsce nawet w trakcie pandemii

Ten sektor rósł w Polsce nawet w trakcie pandemii

Polska jest w czołówce producentów opakowań w Unii Europejskiej — wynika z raportu Banku Pekao.

W 2020 r. łączna wartość produkcji opakowań w Polsce wyniosła prawie 45 mld zł, co plasuje nas w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Jednocześnie udział polskiego sektora produkcji opakowań w eksporcie wzrósł z 6 proc. w 2010 r. do 10 proc. w 2020 r. Tego rozwoju nie zatrzymała też pandemia koronawirusa.
„Przyrost o 1,2 proc. w 2020 roku (wobec spadku o ponad 3 proc. na poziomie szerokiego przemysłu) to bardzo dobry wynik, świadczący o roli sektora i jego odporności. Ta ostatnia wynika z niskiej wrażliwości na wahania głównych odbiorców opakowań (m.in. przemysłu spożywczego czy chemicznego), jak też z elastyczności samych ich producentów” – napisano w raporcie.

Warto również odnotować, że polska branża opakowaniowa jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości firm ją tworzących, bowiem aż 45 proc. przychodów sektora pokrywają małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 249 pracowników.

Wśród wyzwań stojących przed polskim sektorem opakowań analitycy Banku Pekao wymieniają unijny Zielony Ład i związaną z tym konieczność przejścia na bardziej ekologiczne rozwiązania produkcyjne, ale też oczywiście stronę kosztową, na którą wpływ ma presja kosztów pracy, energii oraz surowców. Jednocześnie eksperci banku twierdzą, że prognozy rozwojowe dla polskiej branży opakowań są korzystne i w kolejnych latach powinna ona rosnąć.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA