Polska jest w czołówce producentów opakowań w Unii Europejskiej — wynika z raportu Banku Pekao.

Opakowania
Pexels.com

W 2020 r. łączna wartość produkcji opakowań w Polsce wyniosła prawie 45 mld zł, co plasuje nas w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Jednocześnie udział polskiego sektora produkcji opakowań w eksporcie wzrósł z 6 proc. w 2010 r. do 10 proc. w 2020 r. Tego rozwoju nie zatrzymała też pandemia koronawirusa.
„Przyrost o 1,2 proc. w 2020 roku (wobec spadku o ponad 3 proc. na poziomie szerokiego przemysłu) to bardzo dobry wynik, świadczący o roli sektora i jego odporności. Ta ostatnia wynika z niskiej wrażliwości na wahania głównych odbiorców opakowań (m.in. przemysłu spożywczego czy chemicznego), jak też z elastyczności samych ich producentów” – napisano w raporcie.

Warto również odnotować, że polska branża opakowaniowa jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości firm ją tworzących, bowiem aż 45 proc. przychodów sektora pokrywają małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 249 pracowników.

Wśród wyzwań stojących przed polskim sektorem opakowań analitycy Banku Pekao wymieniają unijny Zielony Ład i związaną z tym konieczność przejścia na bardziej ekologiczne rozwiązania produkcyjne, ale też oczywiście stronę kosztową, na którą wpływ ma presja kosztów pracy, energii oraz surowców. Jednocześnie eksperci banku twierdzą, że prognozy rozwojowe dla polskiej branży opakowań są korzystne i w kolejnych latach powinna ona rosnąć.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułNarasta góra „pandemicznych” śmieci
Następny artykułESG jest pożyteczną koniecznością, a nie przejściową modą