fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajTen sektor też czekają podwyżki

Ten sektor też czekają podwyżki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość ustanowienia wyższej stawki maksymalnej opłaty opakowaniowej.

Chodzi tutaj o opłatę, która jest wymagana w przypadku wprowadzenia opakowań na rynek. Jak podaje portal Wiadomoscihandlowe.pl takie prace to skutek uwag niektórych podmiotów biorących udział w konsultacjach publicznych, które zasugerowały, że maksymalna stawka w wysokości 2 zł za kilogram może być zbyt niska.

Ministerstwo wyjaśniło też, że chce zachęcać sieci handlowe, branżę FMCG oraz sektor opakowaniowy do stosowania opakowań wielokrotnego użytku przez brak obowiązku zaliczania ponownego użycia opakowań do podstawy obliczania wymaganych poziomów recyklingu.

– Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do wyboru tych opakowań będą zwiększone koszty wprowadzane z tytułu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, co zachęci do szukania alternatyw w postaci opakowań wielokrotnego użytku albo innych opakowań bardziej przyjaznych środowisku, dla których będą ustanowione niższe opłaty w ramach mechanizmu ekomodulacji. Powyższe działania powinny także przyczynić się do zmniejszenia masy wytwarzanych odpadów, ponieważ opłaty w systemie ROP będą proporcjonalne do masy wprowadzanych opakowań – wytłumaczył sekretarz stanu resortu Jacek Ozdoba, cytowany przez portal.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA