fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajTen sektor też czekają podwyżki

Ten sektor też czekają podwyżki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość ustanowienia wyższej stawki maksymalnej opłaty opakowaniowej.

Chodzi tutaj o opłatę, która jest wymagana w przypadku wprowadzenia opakowań na rynek. Jak podaje portal Wiadomoscihandlowe.pl takie prace to skutek uwag niektórych podmiotów biorących udział w konsultacjach publicznych, które zasugerowały, że maksymalna stawka w wysokości 2 zł za kilogram może być zbyt niska.

Ministerstwo wyjaśniło też, że chce zachęcać sieci handlowe, branżę FMCG oraz sektor opakowaniowy do stosowania opakowań wielokrotnego użytku przez brak obowiązku zaliczania ponownego użycia opakowań do podstawy obliczania wymaganych poziomów recyklingu.

– Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do wyboru tych opakowań będą zwiększone koszty wprowadzane z tytułu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, co zachęci do szukania alternatyw w postaci opakowań wielokrotnego użytku albo innych opakowań bardziej przyjaznych środowisku, dla których będą ustanowione niższe opłaty w ramach mechanizmu ekomodulacji. Powyższe działania powinny także przyczynić się do zmniejszenia masy wytwarzanych odpadów, ponieważ opłaty w systemie ROP będą proporcjonalne do masy wprowadzanych opakowań – wytłumaczył sekretarz stanu resortu Jacek Ozdoba, cytowany przez portal.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA