Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość ustanowienia wyższej stawki maksymalnej opłaty opakowaniowej.

Chodzi tutaj o opłatę, która jest wymagana w przypadku wprowadzenia opakowań na rynek. Jak podaje portal Wiadomoscihandlowe.pl takie prace to skutek uwag niektórych podmiotów biorących udział w konsultacjach publicznych, które zasugerowały, że maksymalna stawka w wysokości 2 zł za kilogram może być zbyt niska.

Ministerstwo wyjaśniło też, że chce zachęcać sieci handlowe, branżę FMCG oraz sektor opakowaniowy do stosowania opakowań wielokrotnego użytku przez brak obowiązku zaliczania ponownego użycia opakowań do podstawy obliczania wymaganych poziomów recyklingu.

– Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do wyboru tych opakowań będą zwiększone koszty wprowadzane z tytułu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, co zachęci do szukania alternatyw w postaci opakowań wielokrotnego użytku albo innych opakowań bardziej przyjaznych środowisku, dla których będą ustanowione niższe opłaty w ramach mechanizmu ekomodulacji. Powyższe działania powinny także przyczynić się do zmniejszenia masy wytwarzanych odpadów, ponieważ opłaty w systemie ROP będą proporcjonalne do masy wprowadzanych opakowań – wytłumaczył sekretarz stanu resortu Jacek Ozdoba, cytowany przez portal.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Poprzedni artykułBarbados wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy dla wszystkich obywateli
Następny artykułO co chodzi Chinom?