fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKrajTen sektor też czekają podwyżki

Ten sektor też czekają podwyżki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość ustanowienia wyższej stawki maksymalnej opłaty opakowaniowej.

Chodzi tutaj o opłatę, która jest wymagana w przypadku wprowadzenia opakowań na rynek. Jak podaje portal Wiadomoscihandlowe.pl takie prace to skutek uwag niektórych podmiotów biorących udział w konsultacjach publicznych, które zasugerowały, że maksymalna stawka w wysokości 2 zł za kilogram może być zbyt niska.

Ministerstwo wyjaśniło też, że chce zachęcać sieci handlowe, branżę FMCG oraz sektor opakowaniowy do stosowania opakowań wielokrotnego użytku przez brak obowiązku zaliczania ponownego użycia opakowań do podstawy obliczania wymaganych poziomów recyklingu.

– Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do wyboru tych opakowań będą zwiększone koszty wprowadzane z tytułu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, co zachęci do szukania alternatyw w postaci opakowań wielokrotnego użytku albo innych opakowań bardziej przyjaznych środowisku, dla których będą ustanowione niższe opłaty w ramach mechanizmu ekomodulacji. Powyższe działania powinny także przyczynić się do zmniejszenia masy wytwarzanych odpadów, ponieważ opłaty w systemie ROP będą proporcjonalne do masy wprowadzanych opakowań – wytłumaczył sekretarz stanu resortu Jacek Ozdoba, cytowany przez portal.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA