fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesTen towar również czekają podwyżki. I to spore

Ten towar również czekają podwyżki. I to spore

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega przed podwyżkami cen jaj – informuje Portal Spożywczy.

Jaja mogą podrożeć już za kilka miesięcy i dotyczy to nie tylko Polski, ale i całej Europy. Jak wyjaśnił Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. strategii w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz, powodem mogą być wyjątkowo niskie wylęgi piskląt jednodniowych kur nieśnych w czerwcu i lipcu tego roku.

Jak podaje portalspozywczy.pl, w lipcu 2022 r. wielkość wylęgów kur niosek wyniosła niecałe 1,665 mln sztuk, czyli o ponad połowę mniej niż rok temu oraz o 47 proc. mniej niż w czerwcu tego roku. Według szacunków KIPDiP, od początku 2022 r. baza produkcji jaj w Polsce zmniejszyła się o ok. 10 proc. Gorsze wyniki wylęgowe są spodziewane też w sierpniu i wrześniu.

– Wszystko to razem powoduje, że Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych. Musimy pamiętać, że produkcja zwierzęca charakteryzuje się dużą inercją czasową. Tu nie da się po prostu jednego dnia wstawić dodatkowej linii produkcyjnej, która zacznie pracować od dnia następnego i pokryje rynkowe niedobory – powiedział cytowany przez portalspozywczy.pl Mariusz Szymyślik.

Mniejsze wolumeny produkcyjne branża tłumaczy też niestabilnością cen pasz oraz problemami związanymi z dostawami energii i presją ekologów, którzy chcą, aby kury były hodowane w lepszych warunkach.

Na początku sierpnia 2022 r. przeciętna cena rynkowa jaj klasy M wynosiła 39 groszy.

Źródło: portalspozywczy.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA