fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEkologiaTermomodernizacja polskich domów. Polacy są zadowoleni

Termomodernizacja polskich domów. Polacy są zadowoleni

Zdecydowana większość Polaków, którzy zdecydowali się na termomodernizację, poleciłaby taki ruch swoim znajomym.

Badanie „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?” przeprowadzone za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS wykazało, że 35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10 tys. do 30 tys. zł.

Prawie połowa Polaków przeprowadziła termomodernizację

Z omawianego badania dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich pięciu lat termomodernizację swoich domów lub mieszkań przeprowadziło 42 proc. Polaków. Dominowali tu mieszkańcy terenów wiejskich oraz mężczyźni i osoby z wyższym wykształceniem.

Ci, którzy przeprowadzili termomodernizację najczęściej zainwestowali w ocieplenie ścian zewnętrznych i montaż nowych okien (po 45 proc. wskazań). Z kolei na wymianę instalacji grzewczej lub pieca grzewczego zdecydował się mniej więcej co trzeci respondent, zaś 29 proc. ociepliło dach. Na wprowadzenie odnawialnych źródeł energii zdecydował się co piąty Polak przeprowadzający termomodernizację, 19 proc. ociepliło podłogi, a 11 proc. zmodernizowało wentylację i klimatyzację.

Z badania wynika, że 35 proc. osób, które przeprowadziły termomodernizację wydało na nią od 10 tys. do 30 tys. zł. Z kolei 27 proc. przeznaczyło na to do 10 tys. zł, 20 proc. od 30 tys. do 50 tys. zł, 8 proc. od 50 tys. do 100 tys. zł, a tylko 2 proc. ponad 100 tys. zł.

Termomodernizacja to korzyści w przyszłości

Aż 91 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację poleciłoby ją innym. Według 83 proc. ankietowanych termomodernizacja pozytywnie wpłynęła na obniżenie kosztów energii.

Jeśli chodzi o konkretne oszczędności, to 27 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich rachunki za ciepło obniżyły się od 20 do 30 proc., a dla 26 proc. są one niższe o kwotę do 20 proc. Co dziesiąty respondent uważa, że rachunki obniżyły się od 30 do 50 proc. W efekcie – 35 proc. sądzi, że w skali roku oszczędza od 1 tys. do 3 tys. zł, 24 proc. do 1 tys. zł., 15 proc. od 3 tys. do 5 tys. zł, a 4 proc. od 5 tys. zł do 10 tys. zł.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA