fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaEkologiaTermomodernizacja polskich domów. Polacy są zadowoleni

Termomodernizacja polskich domów. Polacy są zadowoleni

Zdecydowana większość Polaków, którzy zdecydowali się na termomodernizację, poleciłaby taki ruch swoim znajomym.

Badanie „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?” przeprowadzone za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS wykazało, że 35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10 tys. do 30 tys. zł.

Prawie połowa Polaków przeprowadziła termomodernizację

Z omawianego badania dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich pięciu lat termomodernizację swoich domów lub mieszkań przeprowadziło 42 proc. Polaków. Dominowali tu mieszkańcy terenów wiejskich oraz mężczyźni i osoby z wyższym wykształceniem.

Ci, którzy przeprowadzili termomodernizację najczęściej zainwestowali w ocieplenie ścian zewnętrznych i montaż nowych okien (po 45 proc. wskazań). Z kolei na wymianę instalacji grzewczej lub pieca grzewczego zdecydował się mniej więcej co trzeci respondent, zaś 29 proc. ociepliło dach. Na wprowadzenie odnawialnych źródeł energii zdecydował się co piąty Polak przeprowadzający termomodernizację, 19 proc. ociepliło podłogi, a 11 proc. zmodernizowało wentylację i klimatyzację.

Z badania wynika, że 35 proc. osób, które przeprowadziły termomodernizację wydało na nią od 10 tys. do 30 tys. zł. Z kolei 27 proc. przeznaczyło na to do 10 tys. zł, 20 proc. od 30 tys. do 50 tys. zł, 8 proc. od 50 tys. do 100 tys. zł, a tylko 2 proc. ponad 100 tys. zł.

Termomodernizacja to korzyści w przyszłości

Aż 91 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację poleciłoby ją innym. Według 83 proc. ankietowanych termomodernizacja pozytywnie wpłynęła na obniżenie kosztów energii.

Jeśli chodzi o konkretne oszczędności, to 27 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich rachunki za ciepło obniżyły się od 20 do 30 proc., a dla 26 proc. są one niższe o kwotę do 20 proc. Co dziesiąty respondent uważa, że rachunki obniżyły się od 30 do 50 proc. W efekcie – 35 proc. sądzi, że w skali roku oszczędza od 1 tys. do 3 tys. zł, 24 proc. do 1 tys. zł., 15 proc. od 3 tys. do 5 tys. zł, a 4 proc. od 5 tys. zł do 10 tys. zł.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA