fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeTesla otwiera salon w kontrowersyjnym chińskim regionie

Tesla otwiera salon w kontrowersyjnym chińskim regionie

Producent samochodów elektrycznych Tesla został skrytykowany w USA po otwarciu salonu w chińskim regionie Xinjiang. Firma kierowana przez miliardera Elona Muska otworzyła w sylwestrową noc showroom w mieście Urumqi. Chiny są oskarżane przez Zachód o nieprzestrzeganie praw człowieka i stosowanie praktyk pracy przymusowej wobec mniejszości muzułmańskiej Ujgurów w tym bogatym w surowce regionie.

Na temat decyzji Tesli wypowiedział się republikański senator Marco Rubio, który wspierał, podpisaną przez prezydenta Joe Bidena w grudniu zeszłego roku, ustawę wymagającą od firm udowodnienia, że towary importowane z Xinjiangu nie były produkowane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Rubio napisał na Twitterze: „Ponadnarodowe korporacje pomagają Komunistycznej Partii Chin ukrywać ludobójstwo i niewolniczą pracę w regionie”.

Scott Paul, prezes organizacji branżowej Alliance of American Manufacturing, stwierdził z kolei: „Będę szczery: każda firma prowadząca interesy w Xinjiang jest współwinna mającego tam miejsce ludobójstwa kulturowego. Ale działania Tesli są szczególnie nikczemne”.

Otwarcie nowego salonu Tesli zostało ciepło przyjęte przez Chińczyków i spotkało się z zalewem pozytywnych komentarzy użytkowników chińskiej platformy mediów społecznościowych Weibo (chiński Twitter).

Pod koniec zeszłego roku Intel, amerykański gigant w produkcji mikrochipów, przeprosił chińskich klientów za list, który wysłał wcześniej do swoich dostawców. Firma wzywała w nim, aby nie zaopatrywali się w produkty lub nie korzystali z pracy pracowników z Xinjangu. List firmy wywołał ostrą krytykę w Chinach i powszechne nawoływania do bojkotu firmy.

Intel nie był pierwszą firmą, która znalazła się pod presją chińskich konsumentów z powodu zamiaru przestrzegania sankcji związanych z Xinjiangiem, kontynuującą działalność w Chinach. Nike i H&M również doświadczyli w zeszłym roku bojkotu chińskich konsumentów po tym, jak wyraziły zaniepokojenie domniemanym wykorzystaniem ujgurskiej pracy przymusowej w produkcji bawełny.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA