fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeTesla otwiera salon w kontrowersyjnym chińskim regionie

Tesla otwiera salon w kontrowersyjnym chińskim regionie

Producent samochodów elektrycznych Tesla został skrytykowany w USA po otwarciu salonu w chińskim regionie Xinjiang. Firma kierowana przez miliardera Elona Muska otworzyła w sylwestrową noc showroom w mieście Urumqi. Chiny są oskarżane przez Zachód o nieprzestrzeganie praw człowieka i stosowanie praktyk pracy przymusowej wobec mniejszości muzułmańskiej Ujgurów w tym bogatym w surowce regionie.

Na temat decyzji Tesli wypowiedział się republikański senator Marco Rubio, który wspierał, podpisaną przez prezydenta Joe Bidena w grudniu zeszłego roku, ustawę wymagającą od firm udowodnienia, że towary importowane z Xinjiangu nie były produkowane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Rubio napisał na Twitterze: „Ponadnarodowe korporacje pomagają Komunistycznej Partii Chin ukrywać ludobójstwo i niewolniczą pracę w regionie”.

Scott Paul, prezes organizacji branżowej Alliance of American Manufacturing, stwierdził z kolei: „Będę szczery: każda firma prowadząca interesy w Xinjiang jest współwinna mającego tam miejsce ludobójstwa kulturowego. Ale działania Tesli są szczególnie nikczemne”.

Otwarcie nowego salonu Tesli zostało ciepło przyjęte przez Chińczyków i spotkało się z zalewem pozytywnych komentarzy użytkowników chińskiej platformy mediów społecznościowych Weibo (chiński Twitter).

Pod koniec zeszłego roku Intel, amerykański gigant w produkcji mikrochipów, przeprosił chińskich klientów za list, który wysłał wcześniej do swoich dostawców. Firma wzywała w nim, aby nie zaopatrywali się w produkty lub nie korzystali z pracy pracowników z Xinjangu. List firmy wywołał ostrą krytykę w Chinach i powszechne nawoływania do bojkotu firmy.

Intel nie był pierwszą firmą, która znalazła się pod presją chińskich konsumentów z powodu zamiaru przestrzegania sankcji związanych z Xinjiangiem, kontynuującą działalność w Chinach. Nike i H&M również doświadczyli w zeszłym roku bojkotu chińskich konsumentów po tym, jak wyraziły zaniepokojenie domniemanym wykorzystaniem ujgurskiej pracy przymusowej w produkcji bawełny.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA